VM
Soru Sahibi
30 Mayıs 2019 00:28

Konuşma geriliği

iyi akşamlar doktor hanım çanakkale- gelibolu dan yazıyorum 4,5 yaşında erkek çocuğumuz en fazla iki kelimeli cümleler kurabiliyor ( baba gel gibi ). bazı harfleri örneğin'' L''' ''Z'' C''Harflerini söyleyemiyor. konuşamadığı içinde hırçın sinirli oluyor. Özel rehabilitasyon merkezine gitti bu sene ve yarım günde kreşe gitti. ama ilerleme geçen seneye göre çok az. KBB doktoruna gittik birşeyi olmadığnı söyledi bize ne önerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Metin Bey, Iki sozcuklu cumleler duzeyi 4,5 yasindaki bir cocuk icin oldukca yasinin altinda. 18 ayda ikili ifadeleri bekliyoruz, bu nedenle de cocugunuzu gormeden dil gecikmesi oldugunu soyleyebilirim. Kendisini ifade edememesinden oturu de saldirgan davranislar sergiliyor olmali ki bu gecikmis konusmasi olan ve kendisini anlasilir sekilde ifade edemeyen cocuklarimizda karsilastigimiz bir durumdur. Seslerle ilgili olarak ise, yine gecikmis konusmasi olan cocuklarimizda ses edinimiyle ilgili zorluklar oldugunu biliyoruz. Dil ediniminin okul caginin yaklasiyor olmasi nedeniyle hemen mudahale edilmesi gereken bir alan oldugunu belirtmeliyim. Cunku bu durum hem arkadaslariyla iliskilerini hem de akademik basarisini etkileyecektir. KBB hekimleri medikal taniyi koymaktadirlar, ancak konusma ile ilgili problemler konusma bozukluklari uzmaninin calisma alanidir ve bir konusma bozukluklari uzmanindan yardim almanizi oneririm. Mutlu gunler dilerim, Seda

30 Mayıs 2019 07:56