EB
Soru Sahibi
6 Mart 2009 13:59

kontrastlı incelemede beyin parankiminde patolojik kontras tutulumu saptanm

kontrastlı incelemede beyin parankiminde patolojik kontras tutulumu saptanmadı.Sağda sentrum semiovale düzeyinde milimetrik boyutta nonspesifik iskemik gliotik odak izlenmiştir.Sol orta pedinkül düzeyinde 12x8 mm boyutlarında TARİHLİ mr RAPORU İLE KIYASLANDIĞINDA BOYUT DEĞİŞİKLİĞİ GÖSTERMEYEN T2 HİPERİTENS,T1 İZOİNTENS KONTRAST TUTULUMU GÖSTERMEYEN LEZYON MEVCUTTUR.(demiyelinizan palk ?) son mr raporum aydınlatırsanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Sayın Bahar Hanım, MR bir görünütüleme yöntemidir ve beynin fiziksel yapısı ile ilgili çok iyi bilgi verir. Ancak sadece MR'a bakılarak çoğu zaman tanı konulamaz. Tanı hastanın öyküsünün dinlenmesi, muayenesi, ve radyolojik görüntülemesi ve bazen başka tetkikler sonucunda konabilir. Bu unsurların hepsi birlikte birarada anlam taşır. Bazen de radyolojik görüntü çok belirgindir ve tek başına tanı koydurabilir. Sizin MR ınızda tek bir leke görülmüş ve tanı koydurur nitelikte değil. Bir nöroloğa danışmalısınız. Demiyelinizan bir hastalık olması açısından sizi araştırabilir. Geçmiş olsun

6 Mart 2009 23:01