YB
Soru Sahibi
20 Mart 2018 20:34

Kolostomi pataloji

Hocam merhabalar babam yaklasik bir ay once kolonoskopi ameliyati oldu pataloji raporu henuz doktora yorumlamatamadik.. rice etsem yorumlar misiniz ne durumda kemoterapi gerekli olur mu.. simdiden tesekkurler 24cm uzunluğunda bir lümen açikligi 5.5 cm ikinci lümen acikligi 5cm olarsk ölcülen kolon segmental rezeksoyon metaryalidir.bir cerrahi uca 7.5 cm ikinci cerrahi uca 12 cm mesafde lümeni oblitere etmis 7×5, 5x3 cm ölçulerinde ülserovejetan görünümde 1 adet tümöral lezyon izlendi. Lezyon yağ dokuya infiltre görunumde izlendi.1. Cerrahi sinira 2cm mesafeden tümöre kadar olan mukozanin kanamali görünumde oldugu dikkati cekti. Ayrica metaryal üzerinde 2. Cerrahi sinira 5.5 cm mesafede 3cm uzunlugunda üzerinde sütur bulunan onarim alani dikakti cekti CS 2K NM 2K OA 2K TS 3K Tümör 4K TYD 2K LN 7K Tani: adenokarsinom iyi derece diferansiye -tümör yağ dokuya infiltre görünümdedir -proksimal ve distal cerrahi sinirlarda tümör izlenmedi -lenfovasküler yayilim mevcuttur -perinöral invazyon mevcuttur -tümör makroskobik capi 7cmdir -metastaik lenf nodlari 2 adet -reaktif lenf nodlari 7 adet Fokal iskemi ve fokal süpüratif inflamasyon bulgulari Serozal inflamasyon, tümör disi alanlar

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Hastanızın kemoterapi alması gerek. Evre 3 Geçmiş olsun. Tedaviler sonrası bundan tamamen kurtulabilirsiniz

20 Mart 2018 21:21