KA
Soru Sahibi
3 Aralık 2021 16:33

Kolonoskopi sonucu

Hocam merhaba, ÖZOFAGUS: Özofagus mukozasi, lümen açikligi, ve peristaltizmi normal olarak izlendi. Özofago-kardiyal bileske normaldi. Z çizgisi hafif düzensizdi.  MIDE: Fundus, korpus ve kardiya mukozasi normaldi. Antrum mukozası hiperemik ödemliydi, bx alındı.Kardiya endoskopu normal olarak sariyordu PILOR: Normal görünümde ve fonksiyonlari yeterliydi. DUODENUM: Bulbus ve II. kitada özellik saptanmadi. BIYOPSI : Özefagus antrum duodenum ve ileum mukozasında 3 tane aftöz ülser bulundu ne demek acaba ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, ilk yazdığınız üst endoskopi sonucu ve önemli bir şey çıkmamış. Ancak sonradan biyopsi yazmışsınız özofagus demişsiniz, ince bağırsağın son bölümü ileumda ve patoloji değil endoskopi sonucu olacak aftöz lezyonlardan bahsetmişsiniz, Karıştırmışsınız galiba.,

3 Aralık 2021 20:42