SS
Soru Sahibi
21 Ocak 2021 08:27

Kolonoskobi sonrası başlayan agrı

Merhaba hocam ben 2 yıl once zincday tablet kullandım 3. gün ishal basladı ilacı bıraktım dıskı sonrası fıskırır tarzda kanama oldu çok ince bi gobek altında sızı oluyordu doktor tahlillerde bisey yok dedi ve antibiyotik 3 gün kullan bırak dedi kesilmişti fakat elma çok yedigimde birde aci yedigimde aynı olay oldu 3 4 antibiyotik içince kesiliyordu ne olmuş olabilir sonra doktora gittim kolonoskopi yapalim basit bisey dedi yaptı kolonoskopide çıkan kolona kadar ilerlendi yazıyor ince bağırsaga inmemiş ve malesef kolonoskopi sonrası karin üstü sürekli agirlik sancı oldu 1.5 aydır geçmiyor islemi yapan doktor midene bakalım belki ordandır dedi onada baktı sorun yok dedi ve çok agrim olmaya başladı tanısal laparoskopi önerdi hocam lütfen fikir verin napmış olabilir bagırsağımı deldi bibzarar mı verdi tekrar mı kolonoskopi olayım çok tedirginim 4 yıldır bu işlemi yapan bi genel cerrahtı kolonoskopi riskleri neler

7 cevap
Cevaplar (7)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kolonoskopide delinme olur ama sonradında peritonit olur ve karın tahta gibi olur ve dışkıya çıkamazsın ve müdahele edilmezse kısa sürede komaya girersin ama böyle bir durum yok.Kesinlikle tanısal laparotomi yaptırtma.Erciyes üniversitesi tıp fakültesi gastroenterolojiye mürcaat et ve burada tetkik edilsin,benim sana tavsiyem bu,geçmiş olsun.

21 Ocak 2021 11:51
SS
Soru Sahibi

Hocam size daha öncede yazmıştım erciyes fakulteyi onermistiniz 4 ay once ishal ve dıskı sonrası fıskırır tarz kanamam olmustu antibiyotikle gecmisti 2 ay once kolonoskopi oldum hemoroit cıktı sonrasında karın ustu yanı agrılarim oldu suan sadece sürekli ağrı dısında sikayetim yok erciyes universitesinde muayne oldum doktor küçük bagırsak delinmesi olabilir onuda karın derisi kapatir dedi boyke bisey mumkunmu oda kendi kendine iyilesbilir dedi ilaçlı tomografi istedi daha once kolonoskopiyi yapan doktor ilaçsız istemişti o temiz cıkmıştı doktorun dedigi ufak delinme olsa dedigi dibi düzelirmi ve karında yapışma yada baska sorun yaparmı

7 Şubat 2021 11:39
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Küçük delinmelerde bile şiddetli ağrı olur,barsakların dışında beyaz bir örtü var ve biz buna omentum diyoruz(koyun kesildikten sonra görmüş olabilirsin;barsaklar üzerinde ince elek gibi beyaz bir yapı,halk arasında buna ne denir bilmiyorum) ve bu omentum karnın müdafasında önemli rol oynuyan bir organdır ve gidip ordaki deliği tıkar ve dışkının karın içine akmasına engel olur.Böyle birşey olmuşmu ve bu da ilaçlı mr.da belli olabilir,film çekildikten sonra görüşelim.

7 Şubat 2021 11:49
SS
Soru Sahibi

Hocam tomografi temiz çıktı zincoday 50mg suda eriyen tablet kullanmıstım sonrasında ishal ve dıskı sonrası fıskırır tarz kanama oluyordu 3 gün antibiyotik içtim geçti 3 5 ay sonra biraz fazla elma yiyince yine benzeri oldu antibiyotikle gecmişti buna sebeb ne olabilir hemoroitim var ama daha once hiç kananamıştı hocam sizin fikriniz önemli birde zaten bunun yüzüne kolonoskopi yaptırdım oda temiz cıktı malesef kolonoskopi sonrasıda karın üstü ve yanı agrılar başladı 2 aydır devam ediyor nedeni ne olabilir hocam islemi yapan doktor kolonoskopi riski bagırsak ya delinir ya delinmez başka zararı olmaz dedi

9 Şubat 2021 10:27
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Makattan kanaman varsa; 1.Kalın barsak nedenli olabilir veya 2.Sistemik kan hastalığın olur ve o da bu şekilde kanama yapabilir. Kırmızı renkli kanamalar genellikle ishal durumu yok ise kalın barsağın son 25 cm.lik kısmından gelir,fışkırır tarzda kanama hemoroidten olur ama kalınbarsağın son 25 cm lik kısmının endoskop ile muayenesinde belli olur,senin kanaman hemoroide bağlı ise bu sen de yine olacak.Kayseriyi bilmiyorum kolonoskopiyi kim iyi yapıyor öğrenmen lazım ve kanaman olduğu gün aşağıdan hemen muayenenin yapılması gerekir,kolonoskopi hazırlığı gibi değil,muayeneden 30 dakika önce hazır lavmanlardan biri yapılarak bu son kısım muayenesi yapılabilir.Ve eğer kanama hemoroidten ise bu muayene esnasında görülüp ya bandla veya sklerozan madde ile tedavin yapılabilir. Bu muayenede kanama yapabilecek hemoroid görülmez ise kan hastalığı açısından muayene gerekebilir.

9 Şubat 2021 12:52
SS
Soru Sahibi

Hocam ince bagırsak nedenli olabilirmi kanama ilactan sonra bikacgun ishal sonrasinda kanama olmuştu antibiyotikle geçmişti antibiyotik hemoroit kanamasını dudrurur mu?birde kan hastalıgı belirtileri neler

10 Şubat 2021 10:30
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.İncebarsak kanamalarında dışkı siyah veya koyu yeşil çıkar veya dışkı normal renkli olup dışkıda gizli kan pozitif çıkar veya nadiren de ishal şeklinde taze kan görülür ama ince barsak kanamaları antibiotikle durmaz. 2. Hemoroid kanamaları fışkırır tarzda olabilir,hemoroidin içindeki basınç düşünce kanama kendiliğinden kesilir ve bir süre sonra basınç artınca kanama yine olur,evvelce yazdıkları unutmamalısın. 3.Kan hastalığına bağlı ise basit bazı testlerle belli olur,her sağlık kuruluşunda yapılabilecek basit testler vardır;hemogram gibi

10 Şubat 2021 12:23
SS
Soru Sahibi

Hocam hemogramda temiz cıktı hem ishal hemde kanama antibiyotikle 3 gun icinde normale donuyordu zinday gibi ilaçların bagırsaga ciddi bi zararı olur mu ? Birde son olarak kololonoskopi tekrar yaptırayım diye düsünuyorum ama ilk yapıldigindan beri agrilar var o yuzden tedirginim çok bunaldım bu agrılardan nasıl kurtulucam şuanda kanama yok bi 4 aydir ama agrı var karın ustu ve sag yanı ilk kolonoskopiyi yapan genel cerrahtı cok agrın varsa birde kolonoskopiyle bakalım dedi doktor ilk bakan doktor bagırsak temiz demisti kolonoskopi kısa surede 2 kez yaptirmak tehlikelimi hocam Allah razı olsun net cevaplarınız için

12 Şubat 2021 00:13
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kanaman olmadıkça kolonoskopi yaptırtma,kanaman olursa kolonoskopiyi gastroenteroloji uzmanına yaptırt ve o da daha önce yazdığım şekilde kanamanın olduğu gün 20-25 cm.lik son kısma bakılacak şekilde olmalı diye düşünüyorum.

12 Şubat 2021 05:49
SS
Soru Sahibi

Peki hocam kolonoskopi sonrası karaciger ve alt tarafı ve karın üstu agrı var oturur vaziyette daha artıyor bu musil ilacindan yada kolonoskopi sırasinda verilen havadan olurmu zamanla gecermi

13 Şubat 2021 00:33
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bu ağrının kolonoskopi ile ilgili olması biraz uzak ihtimal,çünkü size kolonoskopi yapılalı uzun bir zaman geçti,üstelik yapılan tetkiklerde de birşey bulunmadı,siz bu ağrı için Kayseride bir gastroenteroloji hekimine muayene olun,bu yazışma ile belli olmayabilir.

13 Şubat 2021 05:40
SS
Soru Sahibi

Pazartesi gideyim ozman peki hocam kolonoskopi sonrası küçük delinmeler olsa zamanla eski halini alır mı? Çünki bu agrılar kolonoskopi oldugum gün akşamına başladı

14 Şubat 2021 00:49
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun.

14 Şubat 2021 05:40