DR
Soru Sahibi
13 Aralık 2021 17:49

Kolon Polip kanseri

Sayın hocam merhabalar kolay gelsin babamın yaşı 59 kolonoskpi sonuçları ve biyopsi sonucu şu şekildedir 1-hepatik fleksura 0.3 cm çapında 1 adet giri beyaz renkli doku örneği 2-inen kolon 0.4 çapında 1 adet gri beyaz renkli polipoid doku örneğidir 3-Transvers polipoid 0.8×0.6x0.4cm boyutlarında polipoid doku örneğidir 4-Çekum biyopsi0.3 cm ve 0.2 cm çapında 2 adet giri beyaz renkli doku örneği TANI 1 Kolon hepatik fleksura endoskopik biyopsi Tübüler adenoma Displazi düşük derecededir. 2- inen kolonda endoskopik biyopsi İnflamatuar polip Displazi bulgusu görülmedi 3-Transvers Kolon polipektomi : İntramukuzal adenokarsinoma Submukozal inavzyon görülmedi( Haggit0) görülebilen cerrahi sınır normaldir. 4 cekum endoskopik biyopsi Tübüler adenoma Displazi düşük derecededir Sayın hocam Doktorumuz polipler den bir tanesi malesef kanserili dedi hemen müdahale ederek endoskopik cihazla kesip almışlar ve o bölgeyi temizlemisler tümör olusmadan poliplerin köklerini temizlemisler çok başında geldiğimiz için şanslıymışız doktorumuz 2 ay sonrasında tekrardan kolonoskpi yapicak sizce bu aşamada siz ne önerirsiniz acaba tekrardan kanser gelise bilirmi cevaplarınız için çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Doktorunuz doğru olarak polip i çıkarmış. Erken dönemde yakın takip lazım. Kolonososkopi için ihmal etmeyin.

15 Aralık 2021 14:12
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

.

22 Aralık 2021 15:43