GE
Soru Sahibi
8 Nisan 2019 01:27

Kolon kanseri ca19-9

Hocam merhaba, annem (65) tam 1 sene önce kolon kanserinden ameliyat oldu. Patoloji sonucuna göre onkoloğumuz evre2a dedi. Tanı anında ve sonra çekilen tüm görüntülemelerde sağ akciğerde 4 mm nodül sol da ise milimetrik kalsifil nodul var değişmiyor. En son akciğerde 17 mm lenf modu gözükünce pet çekildi tutulum izlenmedi 5 ay sonra kontrol için çekildi bu esnada kemoterapi hapı kullandı kontrol pette de tutulum gözükmedi lenf nodunda küçülme başladı. Fakat bu süre içinde annemin ca19-9 değeri yükselmeye başladı geçen son kontrolde ise 230 seviyesine çıktı bir kaç hafta sonra 218 e indi tomografi kemik simtigrafisi göğüs filmi ultrason hepsi temiz çıktı. 1 ay sonra bakılıcak düşme olmamışsa pet çekilecek. Sorum şu; daha önce tanı anında yüksek olmayan belirteç ameliyat ve tedavi sonrası yükselirse kanser açısından anlamlı midir? Annemde myom var ve aynı anda safra kesesi de alındı ameliyatta. Bu iyi huylu bir durumdan yükseliyor olabilir mi? Nüks/met olsa idi tomografide çıkmama ihtimali var midir? Biraz da olsa değerin düşmüş olması bizi rahatlatmalı mı? Cea ameliyat öncesi 3,14 şimdi ise neredeyse 0 kötü bir durum olsa cea da yükselmez miydi ? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Tanı anında yüksek olmayan belirteç sonradan yüksek olabilir. Değerin bu kadar yüksek olmasi(10) kat nuks düşündürüyor. Yine de bazı nadir durumlarda nuks olmadan da yükselebilir PET sonrası yazarsanız tekrar değerlendiririm. Geçmiş olsun

8 Nisan 2019 06:29