ES
Soru Sahibi
6 Temmuz 2015 17:03

kolon kanseri ardindan bagirsak yapışması

Merhaba hocam yaklasik 2 yil once babama kolon kanseri teshisi kondu ve kalin bagirsaginin tamami alindi. Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulandi. Bu tedavilerden sonra babamin ince bagirsaginda yapisiklik oldugu soylendi. Yemek yiyememeye, yediğini istifra etmeye dolayisiyla hizla kilo vermeye basladi. Şubat ayinda bu nedenle ameliyat oldu ve bu yapisikliklarin buyuk kisminin acildigi soylendi. Pet cekimleri temiz cikti. Su an eskiye oranla yemek yiyebiliyor ama yine de arada midesi bulaniyor ve yediğini cikarabiliyor. Ancak yemesine ragmen kilo alamiyor. Ozellikle halsizlik ve bacaklarinin gucsuzlugunden sikayetci. Ayrıca bi haftadir ayaklari da oldukça şişti. Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Sıla Hanım. Maalesef kötü huylu hastalıklarda kilo kaybının önüne kolay kolay geçemiyoruz. Böyle durumlarda klinik nütrisyon (tıbbi beslenme) firmalarının destek ürünleri işimize yarıyor. Eğer pet ct temiz geldiyse bacaklardaki şişliklerin de muhtemel nedeni proteinden fakir beslenme ve kandaki albumin değerinin düşük olması olabilir. Bir diyetisyenle görüşmenizi de öneriyorum. Sağlıklı günler dilerim.

6 Temmuz 2015 21:26