GY
Soru Sahibi
18 Nisan 2018 23:16

Kolon ca patoloji

Merhaba, annem kolon kanseri. Ameliyat oldu aynı anda safra kesesinde taş olduğun için kese alındı. Ameliyat öncesi bt de karaciğerde 4.5 mm akciğerde 4mm lezyon saptandı. Doktor ameliyattan sonra metastaz yok dedi. Patoloji sonucumuz hakkında bize detaylı Bilgi verirseniz çok seviniriz.. sonuç; Adenokarsinom, grade 2, sağ hemikolektomi Lezyon 8x6 cm Lezyon muskularis propriayı aşmış subserozaya ulaşmış evre t3 Cerrahi uçlar temiz Lenfovasküler perinöral tutulum izlenmedi Reaktif lenf bezleri 74 adet Kronik kolesistit, kolesisektomi. CEA:3,3 Onkoloji sonuçtan sonra tekrar tomografi istedi o da iyi çıkarsa kemoterapiye gerek yok dedi. Metastaz riski yüzünden mi istendi sizce. Tam evre nedir söylemediler ama erken dediler. Tomografi tekrardan neden istenmiş olabilir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Adnan Bulut
Genel Cerrahi

Anneniz için patoloji sonucundan iyi bir operasyon yapıldığı görülüyor,anneniz evre ll gibi duruyor,bu iyi haber,diğer iki lezyon takip edilmeli metastaz olma ihtimalleri düşük CEA takibi iyi sonuç verir,birde son evrelere için PET-CT yapılsa iyi olur geçmiş olsun

3 Haziran 2018 14:48