db
Soru Sahibi
1 Mayıs 2021 17:51

Kolon ca kontrol

Hocam merhaba, Size daha önce de danışmistik. Annem kolon ca hastası 2018 subatta ameliyat oldu 12, kür kemoterapi aldı. 2019 ocaktan itibaren mide inferioru perigastrik yağlı planlar içinde lenf nodu izlendi. Önce kendi kendine küçüldü . Fakat 2020 Eylül'de tekrar büyüme yaptı. Ca 19-9 ve cea degerlerimiz de biraz yükselme yaptı. Mart ayında yine yükselince biyopsi yaptırmak istedik ameliyat değil. İyi kötü huylu ayrımını yapmak için. Trucut ile biyopsi alınmaya çalışıldı ama başarılı olunamadı. Doktorumuz tersten gidicez kemoterapi vericez küçülürse kötü huylu olduğunu anlarız dedi. Bir de genetik test yapildit ameliyatta alınan tümörüne. Akıllı ilaç verilip verilemeyecegini ayırt etmek için.MAKROSKOPİ: 3 adet lam ve 3 adet hazır parafin blok (Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi B-1444/2018 nolu kolon adenokarsinoma tanılı olgu) İMMÜNHİSTOKİMYASAL İNCELEMELER: DNA Hatalı-Eşleşme (Mismatch Repair-MMR) Proteinlerinin İmmünhistokimyasal Sonuçları: İmmünhistokimya uygulanan 1D blokta; internal kontrolü gösteren non-neoplastik doku ve lenfoid hücre mevcuttur. - MLH1 proteinin nükleer ekspresyonu korunmuştur. - MSH2 proteinin nükleer ekspresyonu korunmuştur. - MSH6 proteinin nükleer ekspresyonu korunmuştur. - PMS2 proteinin nükleer ekspresyonu korunmuştur. DNA Hatalı-Eşleşme (Mismatch Repair-MMR) Proteinlerinin İmmünhistokimyasal Yorumu: MMR proteinlerinin nükleer ekspresyonlarında KAYIP SAPTANMAMIŞTIR. Tüm proteinlerdeki nükleer ekpresyonun korunmuş olması, tümörün microsatellite instability-high (MSI-H) olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. TANI: ADENOKARSİNOM, ORTA DERECEDE DİFERANSİYE; kolon, hazır lam ve parafin blok, konsültasyon. - Tümör muskularis propriayı ve submukozayı invaze etmektedir. - Evre p T3 Sizin yorumunuz nedir hocam? Ne gibi bilgiler veriyor bize ? Akıllı ilaç kullanımı için

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu sonuç araştırdığımız akıllı ilaç kullanımı için tümörün özelliklerinin uygun olmadığını gösteriyor, geçmiş olsun, kolay gelsin

2 Mayıs 2021 14:17