db
Soru Sahibi
5 Nisan 2021 10:10

Kolon ca kontrol

Hocam merhaba , Annem 2018 Şubat ayinda kolon ca tanısı ile ameliyat oldu. 2019 haziran ayına kadar pet sonuçları hep temizdi. 2019 haziranda mide inferioru perigastrik yapılar içinde lenf nodu veya implant olduğu düşünülen tam saptanamayan nodüller çıktı doktor takip önerdi ve noduller küçülerek gitti. Fakat Eylül 2020 pet sonucumuzda yine aynı yerde 2.2 cm en büyüğü olmak üzere nodüller var diye çıktı doktorumuz MR istedi Mr sonucunda izlenmedi temiz geldi. O zamanki kan sonuçları Ca*** *** ** , cea 6 idi. 2021 Mart ayı kan sonuçları ca*** *** **, cea 17 (normal sınırlarda ) , tomografisi çekilmişti ve bağırsak , safra, karaciğer vs hep temizdi. Fakat doktor yine de pet istedi . Ve crp değerinde de bir artış söz konusu. Lenf nodları konusunda sizin görüşünüz nedir? Büyüyüp küçülüyor durumda şu anda pet sonucuna göre yine mide inferioru perigastrik yağlı yapılar içinde lenf nodları en büyüğü 3.2 cm olmuş. Suvmax 7.5. Bir de bu yukselme her zaman kötü anlam içerir mi ? Metastazik olmasa bile bu degerleri yükseltir mi ? Tiroid sıkıntısı var aynı zamanda. Biyopsi yaptırmayı düşünüyoruz. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

tıpta "her zaman" gibi bir durum olmaz ancak emin olmak adına biyopsi yapılması doğru bir yaklaşım kanaatindeyim Büşra Hanım, umarım selim bulunur, geçmiş olsun

8 Nisan 2021 12:10