BY
Soru Sahibi
30 Temmuz 2016 00:26

Kolesterol hakkında duşunceniz

Merhaba Sayın Yavuz bey, benim size yüksek kolesterol ile ilgili bir sorum var. 34 yaşındayım ve bende sürekli total kolesterol *** *** ** çıkıyor en son tahlilde ldl (kötü kolesterol) 250 çıktı.üst limit 130. Hdl ise 50 Beslenmeye çok özen gösteriyorum.Meyve dahil şekeri 6 aydır kestim Tahıl hiç yemiyorum.Karbonhidratları sadece sebzelerden kuruyemişten alıyorum Tüm bunlara dikkat etmeme ragmen kolesterolüm yüksek Trigliserid 92 ve insülin de 5 in altına düşürmeye çabalıyorum en son ölçümde 7ydi. Spor yapan biriyim düzenli olarak.kolesterol ilacı önerildi sizce kullanmalımıyım? Ailemde erken ölüm ve kalp bypass geçirenler mevcut. Bu konuda fikirleriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Yedris Bar, Geçmiş olsun dileklerimi sunacağım da, değerlerin yüksek çıkması dışında bir sorununuz yok. Kolesterole yiyecekler yoluyla bir yere kadar müdahale edilebiliyor, bu benim aynı zamanda kendi deneyimim. Dolasıyla benim görüşüm, herkesin kendine ait bir normalinin olduğu, o nedenle çok büyük sapmalar olmadıkça girişimde bulunulmaması. Zira kolesterol metabolizmasına müdahale etmek de riskler getiriyor. Bir öneri ilaç tedavisini bir süre deneyip (birkaç ay) değişiklik olup olmadığını denemek olur, ama her şeyin daha olumlu olacağı sonucu çıkmaz. Bir diğer öneri ise beslenmede daha özel değişiklikler yapmaktır. Ama ben bunları ne yazık ki bilmiyorum, konuyla ilgili çalışanlar var, onlardan görüş almanız en doğrusu olur. Bir önemli vurgu da bunu stres etkeni haline getirmemenizdir, "düşmüyor" stresi bile kolesterolü yükseltir. Saygılarımla Yavuz Dizdar

30 Temmuz 2016 15:25