MM
Soru Sahibi
29 Haziran 2018 07:51

Koksa vara

Hocam merhaba benim 18 yasindaki kardesimde diz bukememe dizinin ustune oturamama problemi var doktorlara gittigimizde koksa vara denildi fakat tam teşhis koyulmadi bunun sebebi nedir tedavisi varmidir tedavi sartmidir yoksa kendi kendine gecebilirmi diz ustune oturabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ozan Ali Erdal
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba, Dizleri bükememe gibi bir şikayetin çok sayıda farklı nedeni olabilir. Koksa vara fonksiyonel bir kısıtlılık ve yürümede zorluk yaratabilse de dizlerin bükülememesine yol açması çok muhtemel değildir. Normal yürümek ve ayağımızın takılabileceği engelleri aşmak için belli bir diz bükülebilme derecesine ihtiyacımız vardır. Kardeşiniz dizlerini çok az bükebiliyor veya hiç bükemiyorsa ciddi bir problemdir ve nedeninin anlaşılarak tedavi edilmesi gerekir. öncelikle dize odaklanılmalı burada bir neden bulunamazsa çevre eklemlere bakılmalıdır. Muayene etmeden ek bir şey söylemek zor olur. Bir müsait zamanınıza muayenehaneye beklerim Saygılarımla Op. Dr. Ozan Ali Erdal

1 Temmuz 2018 20:42
Doç. Dr. Ozan Ali Erdal
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba, Dizleri bükememe gibi bir şikayetin çok sayıda farklı nedeni olabilir. Koksa vara fonksiyonel bir kısıtlılık ve yürümede zorluk yaratabilse de dizlerin bükülememesine yol açması çok muhtemel değildir. Normal yürümek ve ayağımızın takılabileceği engelleri aşmak için belli bir diz bükülebilme derecesine ihtiyacımız vardır. Kardeşiniz dizlerini çok az bükebiliyor veya hiç bükemiyorsa ciddi bir problemdir ve nedeninin anlaşılarak tedavi edilmesi gerekir. öncelikle dize odaklanılmalı burada bir neden bulunamazsa çevre eklemlere bakılmalıdır. Muayene etmeden ek bir şey söylemek zor olur. Bir müsait zamanınıza muayenehaneye beklerim Saygılarımla Op. Dr. Ozan Ali Erdal

1 Temmuz 2018 20:43