İİ
Soru Sahibi
27 Eylül 2014 00:04

Kızımsa böbrekten protein atımı ve FSTS Hastalığı teşhisi

12 yaşındaki kızıma 6 ay önce yaptırdlğımlz idrar tahlili sonucu protein atımının yüksek olduğunu tesbit edildi (1700 ve 2500 mg arası). Tedavisine Adana Balcalı hast Çck nefr.devam ettik.Çeşitli tahlil ve böbrek biyopsisi sonrasında FSTS tanısı konuldu.biyopsi metni şu şekildedir Hazırlanan histolojik kesitlerde 5-6 glomerül ile temsil edilen böbrekiğne biopsisinde 1glomerül yumağında segmenter skleroz diğer glomerül yuaklarından bzıları normal sellüteritede olup 2 glomerülde ise mezengial hücre artımı görülmüş interstiyumda patolojik bulgu saptanmamıştır Histokimyasal yöntemle 3 kesite pas 3 kesite trikrom uygulanmıştır histokimyasal yöntemle uygulanan:kongo red ve kristal viyole ile amoloid reaksiyonu(-) sonuç vermiştir Olguda ön planda bu morfolojik bulgularla fokal segmenter glomerülloskleroz düşünülmü olup glomerül sayısı kesin tanı için yeterli değildir.olgunun klinik bulgularala korelasyono önerilir immünfloresan yöntemle uygulanan c3, lgG,lgA, lgm,C1q fibrinojen izlenen 2-3 glomerülde (-)sonuç vermiştir Sintigrafide ise İki böbrek düzgün kontorlu olup radyoformasotiğin parankimal tutulumu ve dağılımı norml sınırlarda izlenmiştir Total fonksiyona katkı yüzdeleri sağ böbrek%47 sol böbrek için %53 hesaplanmıştır.denmektedr İdrarda keratinin değerleri normal aralıklarda çıkmaktadı ( 89 mg.78 mg ) potasyum4.0 norml değerlerde albumin.3,7 normal değerlerde çıkmaktadır Ayrıca kızımda hiçbir fiziksel belirti ve rahatsızlık gözlmleyemedik Bu veriler ışığında sizde FSTS hastalığını destekliyormusunuz.adanadaki hocalarımız steroid tedavisine başlayarak tedaviden tanıya gidileceğini söylediler.Bu konuda ne diyorsunuz Kızımın karaciğer enzimleride yüksek çıkıyor.Nefroloji hocalarımız konsültasyon istediler karaciğer için de ayrıca biopsi yaptırdık kronik hepatit sonucuna varıldı.Ancak steroid tedavisine engel görülmediği konsultasyonu verildi Bu bilgiler ışığında bizi aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Hastanızın hikayesini tam olarak öğrenmeden ve muayene etmeden yorum yapmak doğru olmaz.

29 Eylül 2014 22:54