YL
Soru Sahibi
25 Haziran 2014 22:42

Kızımın kakasında kan

Merhabalar. 5 yaşında ve alerjik bünyeye sahip kızım, yaklaşık 10 gün önce hem döküntü ile seyreden viral bir hastalık, hem de üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi. Bu süre içinde antibiyotik kullanmadı. Bu sabah, ani gelişen ve 1-2 dk devam eden ani sol alt karın ağrısının ardından kakasını yaptı. Kakasından bağımsız yerde, parlak kırmızı ve mukuslu kan gördüm. Toplamda 1 kibrit kutusu kadar diyebilirim. Hemen acil servise başvurdum, idrar temiz, kan normal, gaita mikrobiyolojide parazit vs. hepsi negatif fakat gizli kan pozitif. Çekilen USG'de, iki noktaya değinilmiş. 1. Batın sol alt kadranda barsak ansları arasında büyüğü 6x3mm boyutlarında birkaç adet menzenterik lenf nodu, 2. Appendiks çapı en geniş yerinde 3mm ölçülmüş olup duvarı hafif belirgin ancak komprese edilebilmektedir... yazıyor. Tahlilleri isteyen Dr.'un yorumu, kakada gizli kan var ama sebebi belli değil deniyor. Önceden geçirdiği bu viral enfeksiyonların sonucu olarak lenf nodlarında büyüme olduğu tahmin ediliyor. Sadece görsel kaka takibi ve Reflor tedavisi verildi. Bulunduğumuz yerde çocuk cerrahisi ya da çocuk gastro bölümü yok. Yorumunuz nedir acaba? Acil bir durum mevcut mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

MERHABA, GEÇİRDİĞİNİZ ENFEKSİYONA BAĞLI OLABİLİR. BİRAZ TAKİP EDİN, DEVAM EDERSE ANKARA DA BİRÇOK ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ UZMANI VAR. İKİNCİ GÖRÜŞ ALIRSINIZ. SAĞLIKLI GÜNLER

14 Ağustos 2014 22:33