ÇZ
Soru Sahibi
25 Ağustos 2017 09:49

kızımın büyüme gelişmesi

Sayın hocam benim 19 temmuz 2006 doğumlu kızım var. biraz yaşıtlarına göre boyu kısa. anne boy 168 cm, baba boy 182cm. Kızımın doğum boyu 52cm. hocam şu anki boyu 138cm, kilo 32kg., ayakkabı no 35, Yemekte çok seçici. Fiziksel sağlığı iyi.Çocuk uzmanına götürdük. kemik yaşı 7 olarak saptadı. kan şekeri, troid hormonları, tüm biokimyası, idrar sonuçları normaldi. büyüme hormonu ve öncüsü de normaldi.Henüz ergenlik belirtileri başlamadı. bize ne önerirsiniz.teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Elif Yağlı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi

Kızınızın boy ve kilosu şu an için çok kritik bir noktada değil, 10-25 persentil dediğimiz normale yakın aralıkta. Ancak yaşı 11 olduğundan ve anne babanın getirisi eğride daha yüksek bir persentilde olduğundan yakın boy uzama izlemi gerekir. Kemik yaşının 7 olması avantaj, daha uzun süre uzayabileceğini ifade eder. Ergenlik başlarsa tabiki kemik yaşı ilerler ve beklenen boyun altında kalabilir. Önerim bir çocuk endokrinolojisi uzmanının takibine girmeniz. Uzama hızı düşük olduğu takdirde müdahale edilebilmesi adına. Geçmiş olsun.

25 Ağustos 2017 11:39