AS
Soru Sahibi
9 Mart 2014 02:51

kizimda yorgunluk, oglumda terleme

Merhaba Fatih bey. Benim biri 6 yaşında biri 4 aylık 2 çocuğum var. Size bir kaç farklı sorum olacak. 1) 6 yaşındaki kızımda bu aralar yorgunluk görüyorum. Önceden hiç böyle olmazdı ama son zamanlarda okuldan gelince oturduğu yerde bile uyuyakalıyor bazen. Acaba bu demir eksikliği nedeniyle olabilir mi? Geçen yıl demir eksikliği çıkmışti ama düzenli kullanamadık surubunu. 2) yine kızımda gece uyurken baş terlemesi oluyor uyanıkken olmuyor. Bunun nedeni nedir? 3) yine kızım çok fazla hasta oluyor bi hafta olmazsa diğer hafta mutlaka oluyor. Ateş, burun tıkanıklığı ardından akması, soğuk algınlığı belirtileri. 3 yaşında kasık fıtığı ameliyatı, 4 yaşında geniz eti ve kulak tüpü ameliyatı oldu. Bunlar bağışıklıgini etkilemiş olabilir mi? Bağışıklıgini desteklemek için neler yapabilirim? 1 yaşından bu yana çok iştahsız. İştahını açmanın bir yolu varmı. 4) 4 aylık oğlum var. 9 buçuk kilo 67 cm. Sadece anne sütü alıyor. Küçük olmasına rağmen aşırı hareketli. Hiç sabit kalmıyor, sürekli kendini zorlarcasına eli kolu ayakları bir gayret içinde ve buna bağlı olarak çok terliyor. Özellikle başı ve ensesi. Bu normal mi? 5) bu ay doktorumuz oğluma demir damlası ferrum verdi ama içinde 2 çeşit paraben var. Bu zararlı değilmi. Sizcede bu damlayi kullanmalimiyim? Veya içinde paraben olmayan bir damla yokmu siz ne onerirsiniz? 6) oğlumda reflü var ve lansor kullanıyoruz bunu ne kadar kullanmaliyiz. Reflü geçermi? Geçen ay reflüye bağlı bronşiolit oldu oğlum antibiyotik iğne ve Pulmikort+ventolinbuhar uyguladık 10 gün. Şimdi iyi ama bu tekrarlayabilirmi? Bundan oğlumu nasıl koruruz? Çok soru sordum özür dilerim ve affınıza sığınarak cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden cok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Fatih Gürbüz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

kızınızda demir eksikliği veya d vitamini eksikliği olabilir. kan tetkiki gerekli. kasık fıtığı ameliyatı, geniz eti ve kulak tüpü ameliyatı.. bunlar bagısıklığını etkilemez, gerekli durumlarda yapılması lazım tabiki. oglunuz bence gayet iyi. yanlız onun reflusune dikkat.. gecici olabilir tabiki..ben de ogluma dediginiz demir preparatını kullanıyorum.. refluye baglı bronsiolit?? akciger enfeksiyonu duydum ama bronsiolit yapmaz reflu. oglunuzda d vitamini eksikliği olabilir ayrıca.

10 Mart 2014 01:33