IS
Soru Sahibi
20 Mayıs 2014 11:34

kızım

merhaba kızım yaşında akıllı derslerinde aktif girişken konuşmayı seven hayvanlara çok ilgili ve çok cesaretli bi çocuk.Fakat öfke kontrolünü hiç sağlayamıyoruz.Kızdım yeri geldi dövdüm ama sinirlenince büyük küçük karşısında kim varsa şiddet uygulamaya başlıyor ve birden bire çok sinirli oluyor.Çok alıngan başkalarının söylediği şeylerden etkileniyor ve agresifleşiyor.Bana çok nazlı ve beni çok kıskanıyor.Erkeklere karşı bazı kız arkadaşları ile konuşmalarda başladı fısıldamalar gülüşmeler.Aslında arkadaşları ile bazen çok güzel vakit geçiriyor bazende anlamsız bir rekabet yüzünden hep benim dediğim olsun ben haklıyım diye kendini paralıyor. Ben çok baskı yapıyorum bazen çünkü sinirlenince iletişim kuramıyorum illa benden şiddet görücek yada sıkıştırıp tehdit edicem o şekilde biraz sakinleşiyor.Ben bu duruma çok üzülüyorum ne yapmam lazım bilemiyorum bunun ergenliğide var ben mi çok büütüyorum yoksa ilgilenmezsem aslında zamanla dahada mı büyür bu sorunlar.Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, çocuğunuzun yaşını tam olarak yazsaydınız daha net bir yönlendirme yapabilirdim ancak anlattığınız profilde sınır tanımını öğrenememiş bir çocuk görülüyor. Bunun yanı sıra çocuğunuza uyguladığınız disiplin metotları (şiddet veya sıkıştırma) çok istenilen metotlar değildir. Çocuklarınız aslında sizin birer yansımanızdır. Siz herhangi bir kriz anında krizle nasıl başa çıkıyorsanız çocuğunuzda yaşadığı kriz anında sizin uyguladığınız yöntemin birebir aynısını yapacaktır. Sizin durumunuzda siz çocuğunuza sınırları göstermek ve sakinleştirmek için ya şiddet uyguladığınızı yada sıkıştırdığınızı söylüyorsunuz. Yazdıklarınıza göre kızınızın sinirlendiğinde yaptığı davranışların çokta farklı olduğunu söyleyemeyiz. Genel olarak değerlendirmenin dışında hem sınırlarını öğrenmesi hemde öfke kontrolünü daha sağlıklı bir şekilde kontrol etmeyi öğrenebilmesi için bir uzman psikologla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

20 Mayıs 2014 11:43