BM
Soru Sahibi
7 Aralık 2017 20:12

Kızım 13 aylık yürümüyor

Hocam 13 aylık kızım var yürümüyor. Yerde yan yan tüm vücudunu döndürerek ilerliyor. Eline aldığı cisimi diğer eline aktarıyor. Gülüyor adını söyleyince hı diye tepki veriyor. Kıskanıyor. Sizce yürümemesi normalmi.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba. Kızınız destekle adım atabiliyor ve kanepe kenarlarından tutunarak ilerleyebiliyor yani sıralama yapıyor ise desteksiz yürümesi için 17 aylık olana kadar gözlemleyebilirsiniz. Eğer bunları da yapmıyor ise bulunduğunuz şehirde devlet hastanelerinde görev yapan bir çocuk gelişim uzmanı ile görüşmenizi veya bu durumu çocuk doktorunuz ile paylaşmanızı öneririm. Çıplak ayakla, kaymayan tabanlı bir çorap ile veya ayağına uygun numaralı bir ortopedik ayakkabı ile bol bol destekle yürütmenizi; kanepe kenarlarından tutunarak sıralama yapmaya teşvik etmek amaçlı ise kanepenin diğer ucuna ilgisini çeken bir nesne koyarak oraya ilerlemesi için teşvik edebilirsiniz. Ayrıntılı değerlendirme ve uygun gelişim destekleme önerileri almanız için bir çocuk gelişim uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

14 Aralık 2017 14:32