TF
Soru Sahibi
27 Mayıs 2019 08:11

kist, myom ve ağrı

İyi günler Hocam, Makatta zaman zaman olan, değişken şiddetli ve bazen günlerce süren ağrı şikayetim için çekilen mr ı yorumlarsanız memnun olurum.(yapılan kolonoskopide bir sorun tesbit edilemedi.) Uterus sola deviye ve anteverttir. Boyut normaldir. Konturları hafif lobüledir. Korpus anteriorda 2 cm çapında myom nüvesi, servikste naboth kisti izlenmektedir. Endometrial kavite konturları normal, endometrium cift duvar kalınlığı normaldir. Sağ overde fizyolojik foliküller mevcut. Sol overde ince septalı bilobüle 4 cm çapında T1 düşük, T2 yüksek sinyal özelliğinde kistik lezyon izlenmektedir.(fonksiyonel kist?) Postkontrast incelemede sol overdeki kistik lezyonda ince kapsüler tarzda kontrast etkileşimi dışında pelvik organlarda patolojik kontrast etkileşimi saptanmamıştır. Sol overian kistik lezyonda belirgin solid kompanente ait görünüm ayırt edilmemiştir. Pelviste minimal serbest sıvı izlenmemiştir. Sol overdeki kist 2 yıl önce tesbit edildi. 1 yıl önce 2 cm idi, şimdi 4 cm olmuş. Kist için doktorlar kaybolur, iyi huylu demişti. Aksine büyüdü. Myom veya kist böyle bir ağrıya sebep olabilir mi? Kistten önce de aynı ağrım oluyordu. Soldaki kistin kötü huylu olma olasılığı var mı? Ameliyat gerekir mi? 42 yaşında obezim. Doğum yok. Sigara yok. Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ayşe Akbulut
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba, 2cm lik leiomyom bası etkisi yapması beklenemez ve tek başına ameliyat endikasyonu olmamasına ragmen,eşlik eden büyüyerek sebat eden kıst de nedenıyle, karın içi yapışıklıklar olması yüksek ihtimal gozuktugunden iyi bir muayene ve degerlendırme sonrası laparoskopik operasyon ile şikayetleriniz giderilebilir

27 Mayıs 2019 08:16