4 Kasım 2021 00:47

Kist hidatik

Hocam iyi günler,yengem 35 yaşında 8 yıl önce karaciğerinde kist hidatik çıkmıştı,o zaman doktor andazol tedavisi vermişti kullanmıştı.2015 usg de 96x62mm,2016 usg de 72x22mm boyutlarda kist hidatik çıkmıştı.15 gün önce çekilen mr da;karaciğer sol lobda 16mm çapında hemanjiyom izlendi.Karaciğer 7-8 lokalizasyonunda 87x58mm boyutlarında t2a sekansta hiperintens ve içerisinde membranöz görünümler içeren postkontrast incelemede belirgin kontrast tutulumu göstermeyen,çevre parankimde artmış perfüzyon izlenen lezyon izlendi(tip2 kist hidatik?)Hocam kanda kist hidatik(iha) 1/80 pozitif çıktı wbc düşük çıkıyor3,5-3,8 gibi değerler diğerleri alt,ast,ggt,alp,bilirubinler,üre,kreatinin,hemogram,crp,sedim,afp,ca19 hepsi normal,şuan hiçbir şikayeti yok.Bu sonuçlara göre siz ne önerirsiniz,ameliyatsız iğneyle (PAIR)tedavisi olabilir mi?Saygılar teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Pair tedavisi tip 2 kist hidatikler için uygun değildir hasta acık operasyonla başka bir yere bulaş yapmadan operasyon gecirmesi gerekiyor 3 haftalık andazol tedavisini aldıktan sonra

4 Kasım 2021 11:46