DN
Soru Sahibi
26 Kasım 2020 03:28

Kilo Persantili

Merhaba hocam, 4 yaş 3 aylık bir oğlum var. 106 cm 16 kg. Kilosu 3 yıldır hep %25 lik persantilde. Tam kan tahlilinde hgb 13, mcv 77.2, mchc 34.4, mch 26.6 çıktı. Genel olarak soğuk havalarda cıvık bir gaitaya rastlıyoruz, çölyak hususu başta olmak üzere bir emilim problemi olmasından çok evhamlanıyorum. Bebekliğinde kolit teşhisi aldı ve 2.5 yaşına kadar ciddi gaz problemleri vardı. Şu anda kilo alamama ve özellikle soğuk havalarda cıvık dışkılama haricinde bir sorunumuz yok, dışkılama sıklığı günde 1 çok nadir ikidir. (Doğduğunda 3.450 kg 56 cm boy ile dünyaya geldi.) Çok uzun yazdım kusura bakmayın hocam. Saygılarımla

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Çocuğunuzun büyümesi ile ilgili bir sorunu yok. Çölyak hastalığının mevsimsel bir özelliği yoktur. Ancak endişeleri bertaraf etmek için çölyak testlerini yaptırabilirsiniz. Cıvık dışkılama bazen liften yoksun beslenme ile olabilmektedir. Cıvık dışkının tahlilinin yapılması sindirim açısından bilgi verebilir.

26 Kasım 2020 11:48
DN
Soru Sahibi

Yanıtınız çok teşekkür ederim hocam. Saygılarımızla

28 Kasım 2020 14:32
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Rica ederim...

28 Kasım 2020 15:23