GC
Soru Sahibi
6 Ağustos 2020 13:44

Kilo alamama

Merhaba Mahya hanım benim 14 aylık bir kızım var hala anne sütü alıyor ama sürekli meme de oyalayabilmek çok zor ve maalesef doğru düzgün hiçbirşey yemiyor ve ben de ne kadar miktarda besin vereceğimi bilmiyorum 2800 doğdu şu anda 9 kg boyu 78 cm ama yaklaşık 3 aydır da kilo almıyor çoookkk hareketli bu arada 6. Hastalık ve amipli dizanteri geçirdi çocuk doktorumuz 2 ay daha takip edelim dedi ama ben çok endişeliyim yaklaşık 3 Aydır da yapılan kan testlerinde ast değeri 49 - 41 - 38 bu değerlerle ve iştahsızlıkla endişe etmem veya yönlenmem gereken bir durum var mı ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler bu arada idrar kültürümüzde yapıldı bir problem yok

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Çocuğunuzun kilo ve boy değerleri normal aralıkta, büyüme geriliği ilk etapta gözükmüyor; ancak son 3 ayda kilo almadığını söylediğiniz için sıkı takip edilmesi gerekiyor. 1 yaşından sonra anne sütünün büyümeye etkisi %30 civarında olduğundan gün içinde başka gıda alımlarını engelleyecek derecede sürekli meme vermemek gerekiyor. Çocuklar ne kadar miktarda yemek istiyorlarsa o kadar yemelidirler, sürekli yemek konusunda baskı unsuru yaratırsanız, asıl iştahsızlık nedeni bu olur. Az yiyorsa yapacağınız şey, bir kaşıkla maksimum kalori ve besin değeri olan gıdaları sunmaktır. Çorbaları zenginleştirmek (nohut, kuru fasülye, bezelye, erişte, patates, havuç gibi) bir alternatiftir. Sevmediği besinleri ezerek sevdiği besinlerin içinde verebilirsiniz. Karaciğer testinin asıl göstergesi ALT dir; bu normal olduğu müddetçe ılımlı AST yüksekliği bir sıkıntı yaratmaz. AST aynı zamanda kas enzimi de olduğundan bir dahaki kan tetkiki sırasında CK testinin de yapılmasını talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim...

6 Ağustos 2020 14:59
GC
Soru Sahibi

Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim söylediğiniz ck değeri de araştırdığım kadarı ile bir kas hasarı ile ilgili ya da bir kalp problemi ama böyle bir sıkıntısı olsa bu kadar hareketli olabilir mi 10 aylık yürüdü inanın 1 dakika durmuyor birde kilo alamaması bu kadar hareketine bağlı olamaz mı illa bir problem var diye mi düşünmeliyiz ben çok endişe ediyorum ve ben endişe ettikçe sanırım bebeğim bunu hissediyor ve yemekten iyice soğuyor ama önerinizi doktordan talep edeceğim çok teşekkür ederim yanıtınız için

7 Ağustos 2020 12:13
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba, büyüme geriliği olmadığını zaten söyledim. Sıkı takip ile bu durumun normal bir şey mi patoloji bir şey mi olduğuna karar verilir. Çok hareketli o nedenle az kilo alıyor diye bir açıklama yapmak yanlış bir yaklaşımdır. Kilo alım azlığına neden olacak bir hastalık varsa bunu atlamış oluruz o zaman. Biz çocuk doktorları olarak tek bir laboratuvar değeri ya da tek bir ölçümle karar vermek istemeyiz. Çünkü çocuklar sürekli gelişen, değişen varlıklardır. Bazen yavaş bazen hızlı büyüme atakları olur. Çocukların ayına ve yaşına göre en az 3 ay bazen de 6-12 aylık takiplere bakarak büyümeyi değerlendiririz. O yüzden doktorunuzun takip önerisine uyun. Sizin endişeniz çocuğunuza kesinlikle yansır. Bu endişelerden kurtulmak için profesyonel bir destek alabilirsiniz. Eğer ki yemek öğünleri yemek savaşı haline geliyorsa bu profesyonel desteği şiddetle tavsiye ederim. Çünkü davranışsal tedavi yöntemleri bu tür çatışmaları (yemek savaşı gibi) çok iyi kontrol altına alabilmektedir.

14 Ağustos 2020 11:56
GC
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim değerli yanıtınız için iyi çalışmalar dilerim

14 Ağustos 2020 20:39
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

İyi günler dilerim...

17 Ağustos 2020 17:50