14 Haziran 2015 11:19

Kemoterapi

Bana Non hodgkin lenfoma teşhisi koyuldu. 2 kur kemoterapi tedavisi aldım ve daha 6 kur daha alacağım bağışıklık sistemini ve sağlıklı beslenmek icin onerinuz varmı acaba. Şimdiden TSK ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu tüm besin gruplarından gün içinde çeşitlilik sağlayarak yeterli ve dengeli bir biçimde tüketmektir. Yani süt ve süt ürünlerinden, taze sebze ve meyvelerden, tahıl ürünlerinden, et- yumurta ve kuru baklagil grubundan gün içinde tüketmeniz gerekmektedir. Kemoterapi tedavisi sırasında vücudunuz dışarıdan gelen hastalık yapıcılara karşı daha açık ve dirençsiz olduğu için özellikle yemek hazırlama aşamalarında hijyen koşullarına daha fazla dikkat edilmelidir. Tüm bunların yanı sıra tedavi gördüğünüz hastanede ki beslenme uzmanına danışarak tamamen sizin için planlanmış bir beslenme programı edinmeniz en sağlıklısıdır. İyi günler.

16 Haziran 2015 12:07