şc
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 09:22

Kemik Erimesi

Merhaba,Kemik erimesi rahatsızlığım var.47 yaşındayım ve menepozdayım.Osteopeni teşhisi konuldu.Özellikle bel bölgesinde -2.7 olan erimeler var.Aslında kemik erimen başlamış ancak belirlenen sınır aşılmadığı için ilaç yazamayacağını söyledi.Sadece günde 2 tane alacağım kalsiyum ilacı verildi.Bu benim için yeterlimidir,başka ilaç kullanmalımıyım.Bilgi verebilirseniz sevinirim.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba , hekiminiz uygun ilacı başlamış, günde 15 dakika kolunuzun iç yüzü cam arkasından olmayacak şekilde ve gözünüzde gözlük olmayacak şekilde güneşe maruz kalırsa (kolunuzu o gün yıkamazsınız daha iyi olur) oldukça etkili D vitamini sentezi olur (güneşe çıkmaya engel durumunuz yok ise ) bunun dışında k2 vitamini de çok önemli bu vitamin bağırsaklarda bakteriler tarafından sentezleniyor bu yüzden prebiyotik yani yeşil yapraklı sebzeler gibi lifli gıdalar ve yoğurt, ev turşusu gibi probiyotik gıdalar öneririm, yürüyüş dans gibi ayakta durmaya yani kemiğe baskı yapıp güçlendirmeye yönelik egzersizler uygun olur ,aslında bu değerler eskiden tedavi sınırında idi onun için düşmemeye özen gösterin biliyorsunuz kemik erimesi de en büyük sorunlar kendiliğinden oluşan ömür kırıkları, düşme ile oluşan herhangi bir kırık ve en önemlisi kalça kırığı, hafif denge egzersizleri ,ev içi aydınlatmanın iyi olması, ayağınızın takılacağı şeyler olmaması, kaygan yüzeyler, topuklu giymemek bu konuda önemli, 1 yıl sonra tekrar kontrole gitmeniz uygun olur ,saygılarımla

16 Ağustos 2021 15:59