DM
Soru Sahibi
15 Eylül 2021 20:03

Kedi dilindeki yara

Merhaba Tülin hanım scottish straight kedim 3 yaşında şuanda dilinde yara diş etlerinde iltihaplanma var 3 gündür veterinere götürüyorum ciğerlerinde enfeksiyon olduğunu söyledi ve iştah açıcı iğne antibiyotik iğne vitamin için iğne yaptı ve ağzı için solüsyon verdi suyuna katarak içmesini söyledi kedim 2 gün yemek yiyemedi su icemedi dili acidigi için yiyemiyor bugün enjektör ile ıslak mama yedirdim veteriner hekim dilindeki yaranın ucuz mamalar dan dolayı olabilir dedi refleks kuru mamasını kullanıyordum arada ıslak mama veriyordum şimdi Royal canin mamaya geçtim mama ile bir ilgisi varmıdır yoksa virüs veya başka birşey kaynaklı mıdır dilindeki yara hergun 3 - 4 iğne iyileştirir mi kedimi ağzında salyasi kuruyor bir de dilindeki yara için veteriner bana bir sprey ilaç birşey onermedi nasıl düzelir daha hızlı nasıl sonuç alabilirim yemek yemez ve su içmez ide olebilcegini söyledi çok korkuyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Eğer kedinizin gençlik aşılarını ve lösemi aşılarını düzenli yaptırıyorsanız sorun yok. Ama lösemi aşısı olmadıysa bu bazı virüslere karşı bağışıklığı zayıf kalmış demektir. Bahsettiğiniz hastalık FİV olabilir. Aşısız hayvanlarda görülür. Diş etlerinin ciddi kızarıklığı iltihabı ve dişlerin alt ve üst çene kemiklerine zarar vermesinden dolayı da çok ağrı görülür. Yemek yiyebilmesi için, Dişlerini çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Ağızını batikonla tuşe yapın. Yani pamuğa batırıp bir pens yardımıyla aüıza sokun, ısırmasını sağlayın ki betadin yani ilaç ağız içine yayılsın. Bu arada refleks mamayı ben kullanmıyorum.

24 Ekim 2021 09:42