EA
Soru Sahibi
31 Mayıs 2019 18:34

Kaslarla ilgili bir sorum olacaktı

Hocam iyi günler dilerim. İzole kas organ banyosunda kaslar canlımıdır nasıl tepki kasılma verebiliyor nasıl canlı kalabiliyor? Hangi şartlarda ve ne kadar canlı kalabiliyor hocam? Tıptaki bilgiler zaman zaman beni şaşırtıyor açıkçası. Buzdolabımızda bulunan biftekteki sığır kası canlımıdır izole kas banyosu yapılabilirmi onada? Teşekkür ederim doğru ve bilimsel bilgiler verdiğiniz için

2 cevap
Cevaplar (2)

Sevgili Asuman! Öncelikle benim çalışma alanım egzersiz, beslenme ve obezite ve buna parelel özellikle boy uzaması gibi alanlarda klinik olarak çalışmalar. Ama bilgim dahilinde canlı numuneler alındıktan hemen sonra canlı kalmasını sağlayacak ringer ve isotonik dengeli sıvılar içinde tutulan kas numunesi kasılma foksiyonunu sürdürür. Canlılığını ise kanlanması olmadan difuzyonla içinde bulunduğu sıvılardan beslenir. Donmuş et hücrenin içindeki suyun donma ile kas lifleri bozulur ve kasılma fonksiyonunu sürdüremez. Bu nedenle dondurmak yerine +4 derecede steril ortamda uygun dengeli sıvı içinde özelliklerini muhafaza edebilir. Yerli yapılmış izole organ banyoları var. Yapılabilir. Bu insan çalışmalarından önceki deneysel çalışmalarda çok kıymetli ve yol gösterici çalışmalar yapmaya firsat verir. Sormuş olduğun alanda çalışan hocalarımızdan daha geniş bilgi alabilirsin. Sağlıcakla.

31 Mayıs 2019 20:58
EA
Soru Sahibi

Hocam teşekkür ederim değerli bilgilerinizi paylaştığınız için, vakit ayırdığınız için ayrıca çok teşekkür ederim mutlu bayramlar

5 Haziran 2019 22:18

Sağlıcakla.

1 Ocak 2022 01:18