gb
Soru Sahibi
25 Aralık 2020 14:27

kasık fıtığı

merhaba hocam, sol kasığımda 1.5 cm büyüklüğünde fıtık olduğunu öğrendim.ilişkiye girmek bu fıtığı daha da büyütür mü acaba?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Metehan Gümüş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Fıtıkta önemli olan şey, şişen yerin içerisine giren yani fıtıklaşan yağ doku veya barsağın tekrar karın içerisine rahat gidebilmesidir. Fıtık içerisinde sıkışıp boğulursa acil müdahale etmek gerekir. Eğer şişlik oluştuğunda sırt üstü yatarak elinizle bastığınızda geriye gitmeyen sert şişlik olursa hemen bir genel cerrah müracaat etmenizi tavsiye ederim. Bunun haricinde önemli sizin şikayetlerinizdir. Oluşan rahatsızlığa katlanabildiğiniz ölçüde normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Fıtık bölgesinin zorlandığını hissettiğimiz hareketlere dikkat edin. Yerden ağırlık kaldırma gibi. Orda zorlanma hissetmediğiniz işlerde fıtık açısından sıkıntı olmaz. Rahat olun. Söylediğim gibi sıkıntı fıtık boğulursa olur, büyümesinin çok bir önemi yok.

4 Ocak 2021 09:26