ka
Soru Sahibi
14 Haziran 2015 18:19

kas hastalıkları

Hocam 2.5 senedir kol ve bacak güçsüüğümden bahsetmiştim ben şunu çok merak ediyorum CK değerlerim normal ama kanda normal kreatinin değerlerim normal sınırı çok çok az altında seyretti iki seferdir. kas güçsüzlüğü varsa CK nın yüksek olması gerekmez mi?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Öyle bir şart yok, CK nız normal de olsa kas tutulumunuz varsa kasta genel bir güçsüzlük hali olabilir, ataklar geçirdiğiniz dönemde CK normalden yüksek kalabilir. Ya da kendinizi iyi hissedersiniz, bademcik iltihabı için bir hafta iğne vurulur kalçadan, bundan sonra CK tavan yapabilir. Geçmiş olsun.

15 Haziran 2015 12:47
ka
Soru Sahibi

Peki hocam emg de normal çıkarsa kas hastalıgı yoktur diebilirmiyiz rahatlayım mı o zaman ?

15 Haziran 2015 14:11
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Muayene bulgularınız da bunu desteklerse gelip geçici bir durum ( Myozit , Dermatomiyozit gibi ) olup düzelmiş olabilir,. Geçmiş olsun.

15 Haziran 2015 15:49