öb
Soru Sahibi
8 Ekim 2021 17:58

karın ağrısı

Merhabalar.Bnm sıkıntılarım 2yıl önce siyah kaka yapmamla başladı buna balon gibi şişen karın+baş dönmesi eşlik etti birkaç ay içinde 66kilodan 58kiloya düştüm hep kilo vermek istiyodum ama o dönemde kilo vermek için bir çabam olmadı şuan 55kiloyum.demir eksikliği anemim var dönem dönem hap kullanıyorum siyah kaka yapmaya alışığım.demirle ilgili bi sorun olduğunu düşünüp hematolojiye gittim demir hapına başladım.(ayrıca kronik kabızlığım var yıllar önce bunun için hastaneye gittiğimde bağırsaklarıma oksijen gitmediğini söylediler.)hapa başladıktan 7ay sonra karın ağrılarım başladı.tek taraflı bıçak saplanması gibi girip göbek deliğinin etrafında toplanan ishal ağrısına benzeyen ağrı ishal olmadım.önce gün boyu ağrıdı sonra 2-3gün sürdü en son 14gün aralıksız ağrıdı gün içinde şiddeti sürekli değişti.kaburgalarımın altında düz bir çizgi şeklinde ağrı eklendi.gastroenterolojiye gittim bu şekilde anlattım mide bağırsak kanamam olabileceğini söyleyip endoskopi kolonoskopi istedi kolonoskopi raporu rektum proksimalinde 15kadar zımba deliği gibi çevresi hiperemik ve eroyone ortası beyaz-sedef renkte 2-3mm lezyonlar izlendi buradan bx alındı entomoeba?patoloji **** koliti lehine bulgu izlenmedi endoskopi raporu antrum ön duvarda 7-8mm çapında sesil polip izlendi biyopsi alındı.antrum arka duvar ortasın çökük 1cm çaplı subepitalyal lezyon izlendi biyopsi alındı.antrum benekli,hiperemik idi Tanı:pankreatik rest?antral gastrit patoloji **** ile intestinal metaplazi izlenmedi.giemsa ile h.pylori izlendi h.pylori tedavisi gördüm.H.PYLORİ testi NEGATİF çıktı.tekrar sonuçlarıma bakıp mide duvarımdaki 1cm lezyona bakmak için eus istedi rapor:önceden endoskopik olarak tanımlanan antrum arka duvarda ortası çökük ve yaklaşık 8-10mm boyutunda subepitelyal lezyon incelemesinde muskularis mukozadan kaynaklanan 6-9mm boyutunda düzgün sınırlı hipoekoik subepitelyal lezyon izlendi.tanı:pankreatik rest pankreatik rest ne ağrıların sebebi bu olabilirmi tedavisi varmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Ağrıların ve kanamanın(siyah dışkılama-melana) nedeni bu olabilir,yalnız demir hapları ve bazı mide hapları da dışkı rengini siyaha boyar.Belki de bu pankreatik kalıntıya bağlı kansızlığın mevcut. Bu konuda deneyimli Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim dalında(Cebeci kampüsünde) değerli meslekdaşlarım var,tetkiklerin ile bir de bu kısma müracat edebilirsiniz.Geçmiş olsun.

8 Ekim 2021 20:03