SF
Soru Sahibi
15 Haziran 2021 12:07

Kardiyak arrest sonrası nörolojik iyileşme

Kardiyak arrest sonrası nörolojik olarak hasta emarini degerlendirmenizi rica ediyorum hasta 50 yaşında şeker tansiyon yok eşini tanıyor çocuklar inin ismini hatırlıyor kendilerini tanımıyor işle ilgili arkadaşlar ini isimlerini tanıyor ama yürüme yok kişisel ihtiyaçları ni bilmiyor arada halüsinasyon görmeleri var kalp %20,25 çalışıyor pil takılacak ama pıhtı atması devam ediyor diye yapılamadı 20 gün daha pihti eritici ilaçla r kullanılacak boyun karotis ve arkadaki damarlar açık sorun yok biz hastamızın bilinç olarak açılması için neler yapabiliriz.. birde beyin emarini anlaya biliecegimiz dilde değerlendirip yorumlar mısınız ileriki dönemde bizi neler bekliyor teşekkürler... Beyin sapı sisternaları açıktır. Bilateral frontoparietal derin beyaz cevherde, periventriküler beyaz cevherde ve sol peritrigonal beyaz cevherde öncelikli olarak kronik iskemik-gliotik değişklikler lehine değerlendirilen T2 ağırlıklı seriler ve FLAIR sekansında hiperintens odaklar dikkati çekmiştir. Sol yan ventrikül arka boynuzu komşuluğunda akut iskemiyle uyumlu milimetrik boyutlu diffüzyon kısıtlılığı mevcuttur. Sol parietal subkortikal beyaz cevherden peritrigonal beyaz cevhere doğru uzanım gösteren laküner enfarkt sekeli izlenmiştir. Vermis serebelli ile tentorium serebelli sağ yarısı arasında 4x3 mm boyutlarında ve sağ putamende 2 mm boyutunda, SWI sekansında kalsifikasyon ile uyumlu blooming artefaktı dikkati çekmiştir. Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır. Nazofarenks kubbesinde orta hatta 7x6 mm boyutlarında Thornwaldt kisti izlenmiştir. Nazal septum sola deviyedir. Sol maksiller sinüste ve sfenoid sinüs sol kamarasında mukozal kalınlaşmalar mevcuttur. Solda daha belirgin olmak üzere bilateral mastoid hücrelerde inflamatuar T2 sinyal artışları dikkati çekmiştir. Sonuç ve Öneriler: Serebral küçük damar hastalığı bulguları, sinüzit, mastoidit,sol yan ventrikül arka boynuzu komşuluğunda milimetrik boyutlu akut iskemi odağı, kalsifik depozitler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyin hipoksik kalmaya bağlı etkilenmiş, nöroloji ve fizik tedavi uzmanlarınca takip ve tedavisi yapılmalıdır. Ek olarak beyin sağlığı için özel takviler, mineral ve vitamin desteği gerekir. Geçmiş olsun,.

16 Haziran 2021 09:49