fg
Soru Sahibi
3 Haziran 2014 10:12

karbonatlı suyla şampuansız saç yıkama

merhaba doktor hanım. hiç okudunuz mu bilmiyorum ama internette noo-poo(şampuansız saç yıkama) diye bir akım var. şampuanlardan kurtulmak isteyenler,zararlı kimyasallarından artık uzaklaşmak isteyenler bu yöntemi kullanmaya başlamışlar ve sonucunda yazdıkları yorumlar da şaşırtacak derecede olumlu. bu yöntem şöyle 1kaşık karbonatı 1bardak suda eritip karbonatlı suyla saç diplerini temizliyorlar,daha sonra sirkeli su dökerek ph dengesini ayarlamak hemde saç kremi yerine kullanmak için kullanıyorlar. saç ilk 1-2hafta çok yağlanabiliyormuş her gün şampuanla yıkamaya alışık olduğu için; ama daha sonradan yağlanması dengeye giriyor,kepek sorunu tamamen ortadan kalkıyor ve zararlı kimyasallara bir daha dönüş yapmıyorlarmış.bu yöntemi özellikle saç diplerinde egzama sorunu olanlar da kullanmış ve iyi geldiğini yazmışlar.ben de artık şampuan değiştirmekten ve içeriğindeki zararlı maddelerden uzaklaşmak istiyorum bu yönteme başlamak istiyorum fakat ilk size danışmak istedim. sizce bu yöntemin saç derisine saçlara bir zararı olur mu? saçlarım çok ince telli, saç uçlarım kuru ve ertesi güne sönen bir saç tipim var.benim de saç derimde 2sene önceye kadar egzama vardı. cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum iyi günler:)

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Bu yaklaşımla ilgili ben de pekçok yorum duyuyorum. Benim görüşümü sorarsan kullanılan maddelere ve yapılan işleme bakarsan pek sorun yaratacak bir işlem gibi görünmüyor. Belki sirkenin kokusu rahatsız edebilir? Dermatolog olarak bence tıbben bir sakıncası yok. Tecrübelerini paylaşırız. Geçmiş olsun.

3 Haziran 2014 12:41