BB
Soru Sahibi
3 Aralık 2015 18:51

Karaciğerimde sorun çıktı ?

Hocam Merhabalar ben 19 yaşındayım yaklaşık 3 gündür mide bulantısı hissi ve geceleri karın gurultusu şikayetiyle doktora gittim. Halsizlik ve yemek yememde bir sorun yok biraz kilo fazlalığım var 84 kiloyum ailemde kronik karaciğer yağlanması problemi var dedemde karaciğerinde 2 adet kitle bulundu bunlarla yaşıyor babamdada karaciğerinde yağlanma var kardeşiminde aynı şekilde başlangıç var. bugün doktora gittim kan tahlili istedi kan tahliline şimdi baktığımda AST: 192 ALT:199 çıktığını gördüm. acaba karaciğerimde ne olabilir bu beni çok korkutuyor doktor ultrasonda istemişti ancak ona pazartesine gün verdiler. gerçekten çok korkuyorum ne çıkabilir internette araştırmalarım pek olumlu sonuçlar göstermiyor. hepatit , kanser vs. olmuş olabilirmiyim... alkol ve sigara kullanmıyorum.

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Kaan Karayalçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Hemen panik olmanızı gerektirecek bir durum yok.Kanser kaygımız olmaz zaten.Alt Ast değerlerini değiştiren çok sayıda faktör var.Konu gastroenterologları ilgilendiriyor ama ben genede yanıtlamak istedim.Çok hızlı bir neden bulunmayabilir .Tekrar söyliyeyim panik olmaya gerek yok

3 Aralık 2015 19:29
BB
Soru Sahibi

Hocam merhaba tekrar yeni kan sonuçlarım açıklanmış problemli olanları yazıyorum MCH 26.6 PDW 20.6 NEU 49 RBC 6.36 HGB 16.9 HCT 52.1 bunlarda fazla değil az olarak yükseklik veya alçaklık var siz daha iyi bilirsiniz birde mide bulantısı hissi devam ediyor pazartesi günü ultrason çekilicek sizce bu durum neyi gösteriyor hocam...

4 Aralık 2015 11:16
Prof. Dr. Kaan Karayalçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu sonuçlarda özel bir problem yok

4 Aralık 2015 11:34
BB
Soru Sahibi

Hocam merhabalar tekrar. Usg sonucunu yaziyorum Karaciğer normal büyüklüktedir GRADE 1 HEPATOSTEASTOZ intrahepatik sadra kanalları ve vasküler yapılar doğal görünümündedir Safra kesesi büyüklüğü, lümen ekosu ve duvar kalınlığı tabidir. Koledok normal captadir. Pankreasin izlenebilen kesimlerdr kontur ve eko strüktürü tabii sınırındadır. Dalak boyut ve parankim ekosu normaldir Her iki böbrek boyut,kontur,parankim ekosu ve pelvikalisyel sistemleri tabiidir. Sonogradig tespit boyutunda reanl kalkül izlenmedi Mesanede urine yok Intraperitoneal serbest veya belirgin loküle sıvı izlenmedi

7 Aralık 2015 11:13
Prof. Dr. Kaan Karayalçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Az yağlanma dışında problem yok Enzim yüksekliği için gastroenteroloğa başvurun

7 Aralık 2015 14:43