VP
Soru Sahibi
7 Haziran 2020 19:35

Karaciğerdeki basit kist ve afp değeri

Hocam merhabalar kızım 4 buçuk aylık yani *** *** ** doğumlu.bir aylıkken çekildiği rutin Kalça ultrasonda batına da bakıldı karaciğer basit kist ve yumurtalıklarda folikül kist çıkmıştı sonra 2 kere daha uktrason çekildi bu kistler kaybolmamıştı.radyolog bunlar önemli kistler değil dedi.Sonrasında çocuk doktoru bizi hormon testi için endokrine yönlendirdi. endokrinde yapılan testler normal çıktı.yalnız AFP değeri 156 çıktı ama endokrin doktoru da 5 aya kadar bebeklerde afp değerinin 2 ile 216 arasında olmasının normal olduğunu söyledi.kafamıza takılan şu AFP değerinin karaciğerdeki basit kistle ilgisi varmıdır.çünkğ endokrin doktoru yumurtalıklardaki kist ile ilgisi olmadığını fakat uzmanlık alanım değil ama belki karaciğerle ilgisi olabilir dedi.Kendi çocuk doktorumuzda Karaciğerdeki basit kist Afp değerinin onunla ilgisi yok 5 aya kadar 150 afp değeri normal dedi ve 1 ay sonra tekrar bakarız değere dedi.siz ne düşünürsünüz hocam karaciğerdeki kötü bir kist olsa ultrasonda mutlaka görünürmüydü Çok teşekkürler şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Pınar Hanım, öncelikle geçmiş olsun diyorum. Deneyimli bir radyoloji uzmanı basit karaciğer kistinin tanısını rahatça koyar. Yazdığınız AFP değerlerinin bu kistle ilgili olmadığını ve normal sınırlarda olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler dilegimle.

8 Haziran 2020 14:32