EN
Soru Sahibi
3 Aralık 2020 21:56

Karaciğer sorunları

Merhaba. Nisan ayından beri vücudumu çok dinliyorum. Sorunlarım ani bi gece ishali ve titreme ile başladı. Bunun devamındaki süreçte ishal kabız geçişleri, sık geğirme, karında şişlik hissiyatı oluştu. Devamında özellikle geceleri ortaya çıkan ve ağırlıkla bacakta seyreden ağrısız kas seğirmeleri yaşadım. Bu aşamada boyun ağrısı, el ve ayakta karıncalanmalar gibi belirtilerim oldu. En çok rahatsız olduğum durum ise sırtüstü nefes darlığı yaşamamdı. Nöroloji doktoruna göründüm emg ve kan tahlili yapıldı. Emg normal çıkarken kan tahlilimde ise b9, b12 ve d vitamini eksikliği teşhisi kondu. Kilo alımımdan ve genetik faktörden dolayı şeker ve karaciğer değerlerimde aşırı olmasa da yükseklik hep vardı, yine çıktı. İnsülin direncim yüksek, alt değerim 73,ldl 132, trigliserid 202.Gaitada kan vs tespit edilmemişti, yaşım da 25.Aldığım b12 ve folat takviyeleri sonucu bu belirtilerim azaldı. Ancak yeni bir durumdan şikayetçitim bunun devamında. Karaciğere yakın bölgede öncelikle karıncalanmaya benzer bazı hisler ara ara oluşmaya başladı. Son dönemde ise yorgunlukta veya derin nefeste her zaman olmasa da bazen karaciğere yakın ağrı hissi oluyor.Sanki bir dolgunluk hissediyorum. Yüzüstü yatarken gerek sol gerek sağ tarafta sanki kaburgalarımın altı bana baskı yapıyor gibi hissiyatlar oluşuyor.Yüzüstü yatarken de nefes darlığı yaşıyor olmam eskisi gibi olmasa da hala bir miktar devam ediyor.Beni en korkutan durum ise 4 5 aylık bu süreçte 2 kez dışkılama sonrası peçetede kırmızı taze yaradan çıkmış gibi kan görmemdi.Dışkımı çok inceler oldum, bu durum 2 kez gerçekleşmiş bile olsa psikolojimi kötü etkiledi.Bir kanser durumu söz konusu olabilir mi, yoksa 1-2 senelik periyotta fazla kilo almış olmam(180 cm boy, 110 kg), insülin direnci gibi konulardan dolayı şikayetlerim oluşuyor olabilir mi? Psikolojik olarak beni hastalık hastası olmaya sürükleyen bir süreç oldu. Yeri geldi covidden, yeri gelsi ms'ten, şimdi de kanserden korkuyorum. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Bu şikayetler nedeniyle kanser düşünülmez. Hemoroid, fissur vb bir sorun da dışkıda kan ile birlikte olabilir. Evham yapacak bir şey yok. İyi günler

6 Aralık 2020 00:15