DF
Soru Sahibi
10 Ağustos 2021 07:16

Karaciger sirozu

Merhaba geçen sene bağırsak rahatsızlığından dolayı kan idrar ve usta son tetkiklerini yoktum. Karaciğer 3 derece yağlanma ve büyüme görüldü. Ast 40 alt 90 trigliserid 450 g tt 155 alkol alıyordum o sıralar alkolü bıraktım yag ve şekerden uzaklaştım. Spor yaptım. 3 ayda 10 kilo verdim. Ama bu süre boyunca karaciğerde Ağrı oluşmaya başladı ve bu ağrısı sırtıma yansıdı. Aralıklarla karaciğer enzimlerine baktırdım. Enzimler düşmeye başladı ve en son yaptığım tahlillerde alt 27 ast 26'ya indi. Karaciğer ultrasyon grade1 emarda alt karında normal çıktı. diğer yaptığım kan tahlillerinde herhangi bir olumsuzluk olmadı ama şu an idrarım çok koyu su içmeme rağmen. ve aralıklarla karaciğer tarafında ağrı oluşmaya devam ediyor ve bu sırtıma yansıyor gastroenteroloji doktoru endoskopi yapıldı midemde ödem olduğu söylendi ve patolojiye gönderildi kan sonucu çıkmadı. Bu karın ağrısı karaciğer ağrısı açıkçası ben korkmaya başladım sirozdan. Yaptığım bütün bu tetkikler karaciğer hastalığını dışlar mı. Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

AFP değeriniz ne kadar? MR yapılıp karaciğerde birşey görülmedi ise korkulacak bir durum olmayabilir. Kan bilirubin değerleri normal ise idrar koyu renkte çıkmaz.İdrarda bilirubin var mı,ürobilinojen artmış görünüyor mu? İdrar tetkiki nasıl? Bu değerler ve usg de elde edilen görüntüler sirozu göstermiyor. Barsaklardaki hangi olaydan dolayı ameliyat geçirdiniz? Ağrı bu barsak hastalığına bağlı olabilir veya karaciğerde şu anda görüntüleme yöntemleri ile belirlenemeyen bir olay vardır ve bu nedenle AFP tetkiki önemlidir,bunun yapılmadı gerekir(kan testi).

10 Ağustos 2021 07:44
DF
Soru Sahibi

İki farklı hesaptan yazıyorum hocam sadece idrarda bilirubin+ ve urubilijen+ gerisi hepsi normal hepatit testleri normal idrarım koyu sari bide sağ kadran ağrısı çekiyorum yemeklerden 1 saat sonrada karın ağrısı oluyor. Ve sırtıma vuruyor mr ultroson da grade 1 yağlanma var denildi alt en son 29 ast 18 ggt 49 trigliserid 106 albümin 4.6 Alp 79 AFP 1.88 amilaz 60 inr1.05 aptt 22 çıktı endoskopide midede ödem var denildi patoloji raposu çıkmadı. Bide hocam sorulara içtenlikle ve olabildiğince hızlı cvp verdiğiniz için tşk.ederim saygilar

26 Ağustos 2021 08:00
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İdrarda bilirubin + ise kanda bilirubin yüksek demektir,kanda bilirubin normal ise idrarda bilirubin görülmez,idrar testi yanlış demektir. Karaciğer bölgesinde ağrı için son olarak MR yapılabilir,diğer kan değerlerin normal,endişe etme,yalnız üç ayda bir karaciğer ultrasonu ve karaciğer testleri yapılırsa iyi olur düşüncesindeyim.

26 Ağustos 2021 10:58
DF
Soru Sahibi

Mrblar hocam biyopsi sonucu h.pylori++ inflamasyon++ aktivite+ atrofi+ intestinal metaplazi- yaptirdigim anti delta Total sonuç 7.33 hba-dna negatif hidroksi vitamin d 29

29 Ağustos 2021 15:09
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

HBV-DNA negatif ise deltaya neden bakıldı? Mide endoskopisinde H.pilori tespit edilmiş,bunun da tedavisi mevcut,ilaçları kullanabilirsin.

29 Ağustos 2021 19:07