an
Soru Sahibi
29 Mayıs 2016 22:51

KARACİĞER HASTALIĞI

Sayın Hocam, Annem 79 yaşındadır.Annemim üst batın MR incelenmesinde: Karaciğer boyutları artmıştır.Karaciğer sağ lobta parahiler lokalizasyonda inferior vena kavayı ve portal hilusu içine alan yaklaşık 123x108 mm boyutlarında T1 hipointens T2 hafif hiperintens heterojen kontrast tutulumu gösteren kitlesel lezyon mevcuttur.Bu lezyon haricinde büyüğü yaklaşık 47x28 mm boyutunda olmak üzere çok sayıda nodüler lezyon mevcuttur.Dalak boyutu hafif artmış olup (139x62mm;hafif splenomegali)Sol böbrekte 24 mm koritkal kist izlendi.Sol böbrek sinüste lobüle konturlu parapelvik kist mevcuttur.Batın sol anterolateral duvarda yaklaşık 20 mm boyutunda nodüler lezyon mevcuttur.(cilt cilt eklentilerine ait bening natürde proses ile uyumlu)Açıklığı sağa bakan lomber skolyoz mevcuttur.Lomber vertebralarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur.Hormon tetkikleri;ALFA-FETO PROTEİN 75 CRP 5,71 HEMATOLOJİ TETKİKLERİ: WBC 14,2 SEDİMANTASYON 73 ŞEKLİNDEDİR.Doktorlar herhangi bir tedavi başlatmamıştır.Sindirim güçlüğü çekmektedir.Halsizlik,iştahsızlık ve kilo kaybı mevcuttur.Karnında sürekli şişlik hali mevcuttur.Önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Karagöl
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Nesibe Hanim, annenizin acilen bir onkoloji uzmanı tarafından görülmesi gerekmekte. Çok acil başvurmanızi öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.

1 Haziran 2016 06:02
Prof. Dr. Hakan Karagöl
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Nesibe Hanim anneniz acilen bir onkoloji uzmanı tarafından görülmesi gerekmekte. Bu nedenle bir onkoloji uzmanına başvurmanızi öneririm. Çok geçmiş olsun dileklerimle.

1 Haziran 2016 06:03