AC
Soru Sahibi
12 Ağustos 2014 20:48

Karaciğer enzimleri ve HDL düşüklüğü

Merhabalar Sibel hanım. Geçtiğimiz hafta yaptırdığım testler neticesinde AST ve ALT değerlerim 145 ve 160 olarak ölçüldü. Bugün ilave olarak yapılan testlerde ise GGT değerim 185 çıktı. Karaciğer usg için gün bekliyorum. Bir diğer yandan da kolesterol pakedi tahlilinde ise HDL 30 olarak ölçülmüş. LDL normal. HDL'nin karaciğerde gerçekleşen bir rahatsızlıktan dolayı düşmesi mümkün müdür? Bir kardiyoloji uzmanına da görünmem gerekir mi? Bay, 27yaş, 174cm, 105 kg.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Sibel Güney
Dahiliye - İç Hastalıkları

Kiloya bağlı karaciğer yağlanması olabilir.Bu da karaciğer enzim yüksekliği yapabilir.HDL değerini yükseltmek için kilo vermeli düzenli egzersiz yapmalı ve varsa sigara kullanımını bırakmalısınız.

12 Ağustos 2014 21:18