KM
Soru Sahibi
21 Mayıs 2021 12:59

Kandan Bulaş

Değerli hocam, Almanya'da aids hastaları için terapi ve danışmanlıklar sağlayan aynı zamanda test hizmetleri de sunan bir devlet onaylı bir dernekte anonim test verdim. Riskli davranış sebebiyle değil yalnızca partnerim ile korunmayı bırakmak için test edildik. Test sonucum beklediğim gibi temiz çıktı. Ancak test verirken kolumda 1 gün önceden oluşmuş (hiç kanama gerçekleştirmemiş pek derin denilemeyecek) bir sıyrık vardı ve kızarmış durumdaydı. Doktor kan alırken turnikeyi tam oraya denk getirdi. Turnike içinde bir ıslaklık hissetmedim, kolumda kan filan da yoktu ancak burası hiv+ lerin sıklıkla bulunduğu bir yer bu sebeple bir endişe ettim acaba orada kalmış olan ve benim farketmediğim kurumuş bir kandan bulaş olabilir mi? Sizce test vermemi gerekli midir? Lütfen cevabınızı buraya sıklıkla pozitif insanların uğradığını göz önünde bulundurarak veriniz. https://ibb.co/Jt8RrS8 buraya sıyrığın görselini bırakıyorum hocam sıyrık oluştuktan sonra da hiçbir kanama olmamıştı. Bakıp yorumlarsanız çok sevinirim saygılarımla

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Sibel Bolukçu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Hiv virusu dış ortamda yzun süre canlı kalamaz kaldı ki sizin sıyrıkta bir gün önceye aitmiş epitelize olmaya başlamıştır. Gözle görülür bir kan kanama da yokmuş, tetkik-takip önerim olmayacaktır

2 Haziran 2021 10:21
KM
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim değerli hocam, bununla bağlantılı bir sorum daha olacak. Bir kaç gün önce arkadaşlarla pikniğe gitmiştik. Uzun süre bisiklet kullandığım için dudaklarımda çatlamalar olmuştu. Aktif kanama olmasa da dudağımda kan toplayan çatlak vardı bu sırada arkadaşım sigaramdan paylaşmayı rica etti, sigara üzerinde kan görmedim ancak yine de endişe ettim. Bu bir bulaş riski oluşturur mu?

2 Haziran 2021 11:48
Uzm. Dr. Sibel Bolukçu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

.

14 Haziran 2021 10:08