KF
Soru Sahibi
29 Haziran 2018 20:57

kan değerlerinde artış

Hocam merhabalar. 15 yaşındaki kız kardeşimde adet görememe şikayetiyle gittiği jinekoloji bölümünde 2 ay önce prolaktin yüksekliği çıktı 900'lerde bir değer. Beyin mr'ı ile bakıldı ve 6mm bir kitle şüphesi vardı takip gerekir denildi. Geçen gün bu prolaktin seviyesi belki laboratuvar hatasıdır diyerek bir kez daha yaptırdık. Bu sefer de 1020 çıktı. Onun yanı sıra makroprolaktin değerine bakilmis o normal gözüküyor %75. Şimdi sormak istediğim dahiliye doktoru bunlar dışında tam kan sayımı da istemiş onlarda birkaç anormal sonuç var onları paylaşmak istiyorum sizinle. Sadece kalın yazılı olanlar. Wbc 10.48 (yüksek) / Rbc 5.34 (yüksek) / Hgb 14 (yüksek) / Hct %41 (yüksek) / Nrbc# 0.00 (düşük) Eos% 7.20 (yüksek) Eos# 0.75 (yüksek) Baso# 0.7 (yüksek) Bu sonuçlar dışındaki hepsi normal aralıklarda hocam. Bu sonuçlar ne anlama gelir? Yorumlayabilirseniz minnettar olurum. Hayırlı günler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, Sizin kullandığınız referans aralıkları hatalı. örneğin Hgb 14 yüksek değildir. Örneğin Hct %41 yüksek değildir. Bunlar arasında Eos% 7.20 yüksektir. Aşırı olmasa da yüksek. Dışkıda parazit, allerjik hastalıklar vb. sebepleri olabilir. Geçmiş olsun.

2 Temmuz 2018 08:17