ah
Soru Sahibi
6 Şubat 2018 17:19

Kan Değerleri

Doktor hanım merhabalar, 10 aylık oğlumuzun kan değerleri; WBC - 9,6 RBC -5,44 HGB -10,3 HCT -34 MCV -63 MCH -18,9 MCHC -30,2 PLT -492 RDW% -18,9 GRAN -2,2 GRAN% -23 LYMF -6,3 LYMF% -66 MID -0,7 MID% -7 PCT -0,401 PDW -12,7 MPV -8,2 BAS -0,1 BAS% -1 EOS -0,3 EOS% -3 yukarıdaki değerle sonrası doktorumuzun bize söylediği şey kan değerleri normal olmadığını ama önemli bir şeyde olmadığını söyledi bir yaşından sonra tekrar detaylı kan sayımı yapılması gerektiğini söyledi. Bu arada ailenizde talesemi olan varmı diye sordu bizde olmadığını söyledik. Eşlerden biri akdenizli mi dedi bizde eşim hatay lı dedik. kan da boşuklar olduğunu ve değerlerin normale dönmesi için kan ilaçlarını ve demir ilaçlarını daha kontrollü kullanmamızı ve günde 2 damla limon sıkıp çay kaşığı ile bebeğe vermemizi istedi. Size sormak istediğim şey şu biz de Talesemi olsaydı bugüne kadar farketmemiz gerekmezmiydi ve böyle bir durumun olup olmadığını nasıl tam olarak tespit edebiliriz. Bebeğimizin durumu iyi çok şükür yemesi iştahı yerinde sadece vücudundan doğuştan 2 yerinde ufak kahverengi leke var ama oda normal demişti ilk zamanlarda doktoru. Bize müsait olabilirseniz bilgi verebilir ve yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Hatice Emel Özyürek
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Doktorunuzun söylediği talasemi taşıyıcılığı, hastalığı değil. Türkiye de pek çok ilde evelenme öncesi kan taraması yapılmaktadır. Ancak, eşlerden her ikisinde de taşıyıcılık olduğunda bir merkeze yönlendirilmektedir. Oğlunuzun kan değerlerini demir eksikliğinde de görürüz. Bana göre daha çok demir eksikliğine benziyor. Onun için almakta olduğu demir ilacını düzenli kullanmanız çok önemli. Talasemi taşıyıcılığı açısından önce, anne-baba olarak sizlerin kanına bakılması daha kolay olacaktır. Sizlerde taşıyıcılık yoksa, oğlunuzda olma olasılığı çok çok düşük. Geçmiş olsun

12 Şubat 2018 09:27
ah
Soru Sahibi

Sayın Hocam öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Size bu yazıyı yazdıktan sonra devlet haftanesindeki doktoruna götürdük ve kan değerlerine baktı hatta tekrar kan alındı ve iki değere bakıldığında sonuç olarak demir eksikliğinin fazla olduğu söylendi. Biz Ferum diye bir ilaç kullanıyorduk doktorumuz bu ilacın faydalı olmama ihtimaline karşı ilacımızı değiştirip Ferrosanol diye bir demir ilacı verdi. Gerçi daha önceki doktorumuzda bu ilacı vermişti ama bebeğiniz beğenmez ise Ferrum a devam edersiniz demişti. ozaman bebeğimiz ferro sanol u beyenmediği için biz tekrar Ferrum a geçmiştik. Ama şimdi doktorumuz bu ilacı mecbur günde 1,5 ölçek sabah akşam farketmez vermelisiniz dedi ve bizde ilacın ölçeğine baktığımızda "bir çay kaşığı da 2,5 ml olup yarım ölçek anlamına gelmektedir ve 10 damla 0,5 ml veya 30 damla 1,5 ml' ye eşittir." mantığından 0,75 ml ve ya 3 çay kaşığı ilaç vermeye çalışıyoruz. Benim size sormak istediğim son soru ise bebeğimiz bu ilacı almayı istemiyor biraz zorla veriyoruz ve bazen de midesindekilerin tamamını kusabiliyor. sizce bu ilacı 3 kaşık arka arkaya değilde gün içerisinde 1 kaşık sabah 1 kaşık öğlen 1 kaşık akşam şeklinde versek bu normal midir? Bir de bizim bu hastalıktan kesin emin olmamız için kan aldırıp kendi değerlerimize de baktırmamız gerekli mi? Değerli zamanınızı ayırıp değerli bilgiler verdiğiniz için çok teşekkürler.

16 Şubat 2018 12:13
Prof. Dr. Hatice Emel Özyürek
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Doktorunuzun belirttiği 1,5 ölçeğin 7,5 ml olma olasılığı daha yüksek. Kullandığınız çay kaşığının 2,5 ml olup olmadığını enejktörle çay kaşığına konulan miktarı ölçerek bakabilirsiniz. Damla sayısı her ilaç için aynı değildir. Bunu öğrenmek için 2,5 ml ilacınızı damla damla sayıp kaç damlaya geldiğine bakabilirsiniz. Ama, sonuç olarak şu anda verdiğiniz miktarın doktorunuzun önerdiğiyle aynı olmama olasılığını yüksek görüyorum. Bu konuyu doktorunuza danışınız. İlacı üçe bölmenizde bir sakınca olmaz, ancak bölünmüş dozlarla vermek çocuklarda, tek defada vermekten daha zordur. Bu nedenle tek defada veremiyorsanız, sizin planladığınız üçe bölünmüş doz bir süre sonra 2 doz ve sonra önerilenin 1/3 dozuna düşme olasılığını arttırır. Bu nedenle mümkün mertebe bir defada vermeniz daha iyi olacaktır. İlacı düzenli kullanabilirseniz, tedaviyi 3-4 aya tamamladığınızda çocuğunuzun kan sayımında istenen düzelme olmazsa sizin kanlarınıza bakılmaya gerek olacaktır. Geçmiş olsun

19 Şubat 2018 13:24