YG
Soru Sahibi
5 Aralık 2018 11:10

kalp deliği ve akciğer tansiyon

merhabalar, yaş 55 babamda nefes darlığı ve bacakalrda ödem şikayetiyle gittiğimiz hastanede kalbinde ritim bozukluğu olduğu ve akciğerine pıhtı atmış olabileceği şüphesiyle başka bir hastaneye sevk edildik.orda yapılan tomografi sonucunda akiğerine pıhtı attığı sölendi ve 4 gün hastanede tedavi gördü.şu anda kan sulandırıcı ilaç ve orta dereceli pulmoner hipertansiyonu için ilaç kullanıyor kontrole gittiğimizde kardiyoloji detaylı muayenede doktor kalbinde delik olduğunu ve kapatılması gerektiğini eko ile tespit ediyor ve bunu semsıye yontemıyle kapatacağını soluyor.bizde kararsız kalıp kalp üzerine başka bir devlet hastanesine gittiğimizde ılk once tee işlemi yapıldı ve sonuçta AKCIĞER TANSIYONU PAP 50 HG DEFECT 38*15 MM BOYUTLARINDA OVAL YAPI İÇİNDE SEPTA TARZINDA DOKU MEVCUT OLAN VE DFEKTİN ANTEROİNFERİOR KOMŞULUĞUNDA İKİ ADET KÜÇÜK ASDNİN YER ALDIĞI 3 ADET ASD İZLENDİ.Bu sonuca göre bize kalp kateterizasyonu yapılacağı ve ona göre işlem yapılacağı solendi su anda kafamız karışmış durumda

2 cevap
Cevaplar (2)

Ilk olarak kalp kategorizasyonu yapılması ve bunun sonucuna görede ya asd kapatma cihazı yada cerrahi olarak deliğin kapatılması gerekir. Geçmiş olsun

16 Aralık 2018 19:30
YG
Soru Sahibi

Kalp kateterizasyonu yapıldı fakat sonucunda akciğer tansiyonunun yükseldiği için ameliyat riskli olduğu söylendi.birkaç gün birkaç tetkitleri yapıldı hastane de kaldıktan sonra taburcu edildik evde ilaç kullanımına devam ediyor. Benim merak ettiğim bi kaç yerde yaşanan haber olan mesela 70 yasında akcıger tansıyonu olan hasta ilk önce akcıger tansıyonunu tedavı edıp deliği kapattık diye okudum. Bizede ameliyatın riskli olduğunu söylediler.

20 Aralık 2018 16:56

Doğru söylemişler fakat kardiyoloji ve kalp damar cerrahi ortak konseyine girmesini lazım. Geçmiş olsun.

24 Aralık 2018 09:01