ke
Soru Sahibi
22 Nisan 2014 00:39

kalca tutulmalari

hocam mrb sabah kalktigimda bel ve kalcamda cok tutulmalarim oluyodu ayaga kalktigimda topuklarimin ustune basamiyordum bana iltihapli romatizma ve ankilozon spondilit teshisi kondu ne yapmami onerirsiniz..yardimci olursaniz sevinirim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Ankilozan spondilitte en az ilaç kadar önemli olan uygulama ankilozan nspondilite uygun egzersizleri düzenli olarak yapmaktır, bunun dışında gün içinde en az 15 dk yüz üstü yatmak, ters yüzme, kaplıca egzersizleri gibi aktiviteler çok faydalı olur. eğer sadece bel ve kalça şikayetleriniz varsa el ayak gibi diğer eklemlerde şişlik ve ağrı yakınması olmuyorsa doktorunuzun uygun göreceği endol gibi bir antienflamatuvar ilaç sadece ağrı ve tutukuğu kesmekle kalmaz omurganızda romatizmanızın ilerlemesini durdurur veya yavaşlatabilir, düzenli doktor kontrolünü ihmal etmeseniz ve önerilere uyarsanız hastalığın sizde kamburluk yapma ihtimali yok denecek kadar azdır, nadir olarak hastalık tamamen bile gerileyebiliyor, hastalığın ağır seyrettiği durumlarda biyolojik ajan olarak adlandırılan hastalığı yüksek ihtimalle kontrol altına alabilen güçlü ilaç seçenekleride bulunmakta, bunların dışında bağırsak düzeniniz çok önemli, özellikle lifli gıdalar yemeli ve kabızlığa karşı dikkatli olmalısınız, rafine gıdalar, kızartmalar ve hamur işlerinden uzak durmaktada fayda var , tamamlayıcı tıp yöntemlerinden de yardım alabilirsiniz( nöral terapi, hiridoterapi, kolonhidroterapi, ozon terapi gibi) , günümüzde bu hastalık ile mücadele etmek çok daha kolay, geçmiş olsun dileklerimle.

22 Nisan 2014 08:20