AA
Soru Sahibi
23 Mayıs 2014 00:13

Kadin hastaliklari

Soru : Ben 39 yasında bayanım patolojik raporuna göre bulgu servikal+ endometrium koloskopi+p/c eçdk 7 mm 1)servikal saat 12 hizasında damarlarıma biyopsi 2)eçdk artısı tanı : 1)endometririal polip fragmanı ve sekretuar endometrium, endometrial biyopsi 2)aktif kronik servist ,servime saat 12 hizası biyopsi .makroskopik bulgular 1) p/c yaklaşık 3cchacimde kuretaj materyali.tamami 2 kaset 2) serviks saat 12 hizası 0,3 ,0,2 ,ve 0,1 cm çaplarında 3adet krem renkli doku parçası ile mukoid materyal tamamı 1 kaset .ayrıca pap taramasının sonucu endoservikal/ transformasyon komponent yok.intraepitel lejyon veya malignite yok .inflamasyona bağlı reaktif selluler degisiklikler .transvajjnal us uterus orta hatta antevert konumda olup normal myometrium ekosu non homojen olup milimetrik boyutlarda intramural yerleşimde 2,3 adet myom odaklari izlendi endometrium çift duvar kalınlığı 7 mm ,her iki over normal lokalizasyon boyut ve sonografik gorunumdedir douglasta sıvı çevresel pap yada provokasyon vaskuler yapılara ait patoloji izlenmedi açıklayıcı bir sekilde anlatırsanız sevinirim ne yapmalıyım nasıl bir tedavi izlemeliyim myom ve poiplerde nasil tedavi olabilirim..ayrica biyokimya sonucum ürea 16-kreatinin 0.7-urik asit 3.7-sgpt (alt)20,crp 1.8-glomeruler filtrasyon hızı 98.50-hormon sonucu ca*** *** **-ca*** *** **,09-ca*** *** **,39-fsh 6,10 estradiol 159.4-hematoloji hepsi normal aralikta sadece RDW17,5 sedimentasyon mm/h 17 diyor.sonuclarimi açıklarsanız cok sevinirim ayrıca demir eksikligi icin ilaç kullanıyorum anormal bir durum varmı tüm sonuclarımı degerlendirirmisiniz teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Meral Aban
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

burada yazdığınız sonuçlarda kötü huylu birşey yok. Miyomlarınız şikayet vermiyorsa birşey yapmaya gerek yok.

23 Mayıs 2014 14:00
AA
Soru Sahibi

Merhaba hocam ben 39 yasında tüplerim bağli.daha oncede tum sonuclarimi gondermistim size yorumlamistiniz bunu daha sonra yaptirdim hepsini butun olarak yorumlarsaniz sevinirim tesekkurler.alindigi organ endometrium makroskopik topluca 2cchacimde endometrial dokuda T1K . Mikroskopik tümü ile takibe alınarak incelenen endometrial kuretaj materyalinin kesitlerinde fibrin birikimleri , selluler endometrial stroma içerisinde küçük tubuler endometrial glandlari döşeyen tek sirali Küboidal epitel hücreleri gözlendi. Endometrium stromasinda immunohistokimyasal incelemede CD38veCD138 ilepozitif boyanan plasma hücresi gözlenmedi diyor .adetimin 2 gunü kan hormon testi yaptırdım sonuclar fsh 7.20.estradiol 26.36 .ca*** *** ** ,ca*** *** ** ,ca*** *** ** fsh 6.10 teşekkürler Dr duphaston verdi adetin 10 . Gunü başlıcam 10 gun sabah aksam kullanacam 3 ay bu sekilde devam edeceğim kontrole gideceğim bu ilacı rahim duvarında kalinlasmadan dolayı verdi ilacın yan etkileri nelerdir bu inceltirmi? Başka yolu yokmu? Kalinlasmanin ne gibi zararlari vardır ,ne gibi hastalık belirtisi? lütfen cevaplarmisiniz teşekkürler

13 Haziran 2014 07:02
Prof. Dr. Meral Aban
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Tahlil sonuclarinizin hepsi normal, adetiniz duzenli Ise dufaston icmenize gerek yok.

14 Haziran 2014 20:57