sE
Soru Sahibi
22 Eylül 2020 03:13

KABIZLIK DIŞKILAMA GÜÇLÜĞÜ

merhaba hocam saygılar, yıllardan beri kabızlık sorunu yaşamaktayım.Ayrıca panik atak ve anksiyetem var.İlaç kullanıyorum.Ayrıca 2 yıldan beride diyabetim var.diaformin 500 mg sabah akşam ve glukobay kullanıyorum.Anksiyete için çok çeşitli ilaçlar kullandırıldım ama birtürlü geçmedi geçmiyor.Kabızlığım dahada şiddetlendi.İlaçların etkiside olabilir.Genel cerrahi uzmanına göründüm parmakla muayene etti anal fissür olduğumu dışkılama güçlüğümün bu sebeble olduğunu söyledi.Kanamam vs yok gençlik yıllarımda oluyordu evdeki alafranga wc ye geçtik o zamandan beri olmuyor.Fakat bu seferde dışkılamam çok zorlaştı.Anal fissürüm kronikmiş geçende yine kontrole gittim fissürün durduğunu söyledi.Şikayetlerim hep kabızım sürekli bekunis kullanıyorum.2 gün kullanmayayım şişkinli ve gaz sorunu yaşıyorum müthiş huzursuz oluyorum hayattan zevk alamıyorum ama tuvaletimi yaptıktan sonra sanki dünyalar benim oluyor.Hocam sürekli böyle laksatif kullanmaya devam etsem sorun olurmu ileri inceleme tetkiklerine gerek varmı ağrım sızım kusma kanama klio kaybı yaşamıyorum.Yaşım 45.Böyle laksatif kullanımı ilerde sorun yaşatırmı .Genel cerrahi önceleri ameliyat demişti şimdide ameliyata gerek yok dedi böyle idare et dedi kafam karıştı.Anal fissür böyle dışkılama güçlüğü yaparmı acaba.internette bu kabızlık olayını araştırmaktan usandım artık pelvik hastalıkları anismus vs kolon kanseri vs çıldırmak üzereyim aferdersiniz aklım hep orada.Tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi rica eder saygılar sunarım.uzun yazdım kusura bakmayın

19 cevap
Cevaplar (19)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Kabızlık çoğunlukla fonksiyoneldir ve senin de yaşadığın gibi kroniktir. Bazen irritabl bağırsak sendromunun bir parçasıdır. Sorun kronik olunca çözüm için yapılmasa gerekenlerde devamlı olmalıdır. Öncelikle bol su içmelisiniz. Posayı bol tüketmelisiniz. Kepeğin kendisinden alın ve günde 7-8 kaşık, yoğurt, salata vb karıştırıp yiyin. En önemlisi büyük abdest ihtiyacını asla ertelemeyin. Meteospasmyl kapsül 3x1 ve trankobuskas tb 2x1 başlayın, üç hafta sonra tekrar yazın.

22 Eylül 2020 22:14
sE
Soru Sahibi

yoğun iş temponuzda vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Hocam bir soru daha sorsam izniniz olursa anal fissür ameliyatı olursam yani iç sfrinkler kası kesilirse benim kabızlık sorunuma çözüm olurmu rahat dışkılama yaparmıyım.Yada botilinium toksini yaptırsam rahatlama olurmu.İlaçları kullandıktan sonra görüşmek üzere hocam tekrar tekrar teşekkür ederim

23 Eylül 2020 03:26
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Anal fissür çoğu zaman kabızlığın sebebi değil bir sonucudur. Bu nedenle ameliyat olmak kabızlığınızı düzeltmez. Nadiren erişkinler ağrı endişesi ile büyük abdest ihtiyacını erteler. Bu durumda fissür kabızlığın nedeni olabilir.

23 Eylül 2020 11:27
sE
Soru Sahibi

çok sağolun hocam allah razı olsun cevaplarınız için.ben büyük abdesti ertelemek yerine hergün düzenli olarak bekunisle çıkartmaya çalışıyorum yoksa içerde birikip sertleşerek çıkartmak çok zorlaşıyor.Hayatımız bu dışkılama olayına göre ayarlandı artık geldiği ve çıkardığım an benim için büyük mutluluk yapamadığım zaman resmen kansermi oldum endişesiyle hayattan soğuyorum müthiş dercede kanser fobim var bu konuyla ilgili.Böyle kabız olursam kanser olacağım korkusuyla yaşıyorum sürekli.birde çok çay türk kahvesi içiyorum sanırım onlarda kabızlığa neden oluyor.Birde 3 vardiya çalışıyoruz işimiz çok hareketli değil biraz fazla oturuyoruz.çok çok sağolun hocam cevaplarınız için allah işiniz gücünüzü rastgötürsün Allah sizi hastane ortamında covid den korusun.

24 Eylül 2020 01:58
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Kronik kabızlık fonksiyonel kabızlık olarak adlandırılır ve kalın bağırsak kanseri riskini çok az arttırır. Bu korkuyu yenmek için en güzeli bir kolonoskopi yaptırıp kanser olmadığınızı kendi gözlerinizle görmenizdir. Endişenin azalması tuvalet alışkanlığınızın düzelmesine yardımcı olacaktır.

24 Eylül 2020 11:31
sE
Soru Sahibi

hocam çok sağolun cesaretimi toplarsam yaptırmayı düşünüyorum.Kolonoskopinin şu anda sadece anksiyetimi gidermek adına faydalı olabileceği gözüküyor anladığım kadarıyla.Sadece fonksiyonel Kr kabızlık var. Bir psikiyatri ziyaretide yapmam gerekiyor heralde.Çok çok sağolun hocam Allah razı olsun.

25 Eylül 2020 02:35
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sizden de razı olsun Allah şifa versin

25 Eylül 2020 21:26
sE
Soru Sahibi

Hocam illaki kolonoskopi yapalım derseniz yapalım ama gerekli görmüyorum derseniz k.kopi olayını ve aklımdaki kötü bişey varmı endişesini sileceğim.Size güveniyorum.sağolun.

3 Ekim 2020 00:36
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Yaşınız ve şikayetinizden dolayı kolonoskopi yaptırmanız gerekmez.

3 Ekim 2020 15:57
sE
Soru Sahibi

Hocam merhaba tekrar 1 hafta önce denizdeydim bayağı fazla denizde kaldım ve yüzdüm.Denizden dönüşümde idrar yaparken ve gün içinde çeşitli zamanlarda sol kasığımda guruldama gibi hareketlenmeler oluyor ağrı sızı şişlik vs yok sadece sol kasıkta guruldama hareketlenme hisleri oluyor sizce ne olabilir.saygılar

13 Temmuz 2021 18:35
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, bence hiçbir şey olmaz.

13 Temmuz 2021 22:09
sE
Soru Sahibi

Çok sağolun Allah razı olsun saygılar

14 Temmuz 2021 06:53
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun

14 Temmuz 2021 22:44
sE
Soru Sahibi

Hocam merhaba eşimin yaklaşık 7-8 yıldan beri süren karın şişliği var bişey yer remez hemen karnı davul gibi şişiyor hamile zannediyorlar sürekli.Yaptırmadığımız tahlil tetkik kalmadı kolonoskopi gastroskopi kan tahlilleri gıda intolorans testleri Uludağ üniv.prof lara gittik ama sonuç alamadık.Sadece emar çekilmedi karın bölgesi.Acaba emarda bu rahatsızlıkla ilgili bir ipucu bulunurmu.Çünkü eşim bu rahatsızlıktan bir süre önce işe giderken servise yetişmek isterken yüzüstü düşmüştü batın bölgesinde morluklar olmuştu acaba bu olaydan bir tahribat böyle şişkinlikler yaparmı.Sizi de ziyaret etmeyi düşünüyoruz hem kendim hem eşim için.Allah sizden razı olsun sorularımıza bıkmadan usanmadan cevap veriyorsunuz vermesenizde canınız sağolsun Allah sizi korusun.

25 Haziran 2022 01:07
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Şikayeti sadece şişkinlik mi?

25 Haziran 2022 21:53
sE
Soru Sahibi

Karnı sürekli şiş ve karnının sağ tarafının ateş gibi yandığını söylüyor ayrıca hashimato troidi hastası etrox 50 mg kullanıyor.3 kez gastroskopi oldu ayrıca mide boşaltım zamanı filmleri falan çektiler m.park bursa hastanesinde normal çıktı.Bazı doktorlar midesinin çok büyük olduğunu bazıları normal olduğunu söyledi.Bir lokma bişey yesin hemen şişiyor karnı bu aralar inmekte bilmiyor.çok çaresiz kaldık yaklaşık 10 yıldan beri hayatı zehir oldu.Prof Dr.çözemediler en sonunda ibs teşhisi koydular.Dışkılama zorluğu var.Ona rağmen kolonoskopide bişey çıkmamıştı.Sürekli kabız.Bekunis kullanıyor.Dışkılasada karnı gene şiş.ilginize çok sağolun saygılar

25 Haziran 2022 22:15
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Büyük abdest yapmakla şikayetleri azalıyor mu,

26 Haziran 2022 02:32
sE
Soru Sahibi

Yok hocam büyük abdestinden sonra yine şiş

26 Haziran 2022 06:50
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Uzaktan internetten yorum yapmak gerçekten zor. Yüz yüze görüşmek fayda sağlar mı emin değilim ancak bu kadar uzun süredir yaşanan ve pek çok hekim tarafından çözüm üretilemeyen bir sorunu yüz yüze görüşmek isterim.

26 Haziran 2022 14:46
sE
Soru Sahibi

hocam çok sağolun ilginize en yakın zamanda gelmek istiyoruz.sabahları karı inmiş vaziyette kalkıyor bir lokma bişey yesin hemen şişiyor.Gluten entoropati ve çölyk testleri de yapılmıştı.Gıda intolaransı olabileceğide söylenmişti.acab allerji immünoloji de bize yol gösterebilirmi

26 Haziran 2022 14:57
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Alerjide şişkinlik ile beraber kaşıntı, kızarıklık gibi cilt belirtileride olur. Gıda intoleransında da belli gıdaları hasta farkeder.

26 Haziran 2022 19:01
sE
Soru Sahibi

Hocam çok çok sağolun cevaplarınız için vaktinizi aldım kusura bakmayın .saygılar

26 Haziran 2022 19:27
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun

26 Haziran 2022 22:09
sE
Soru Sahibi

Hocam merhaba ha1C 7 açlık şeker 137 Ldl 155 HDL 45 Total kol 255 trg 274 homa IR 4.2 şeker ilacını bırakmıştım sizce tekrar başlamalı mıyım.Diyete de başladım diyetle değerler ilaç kullanmadan düşer mi Bunlar sağlık ocağı tahlilleri kapsamlı muayene gerekli midir.Hayırlı Bayramlar dilerim.saygılar

7 Temmuz 2022 17:57
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Düzenli egzersiz ve düzenli beslenme şekerin vazgeçilmez ve en iyi ilacıdır. Bunlara dikkat ederek şekerinizi düşünebilirsiniz ancak metformin gibi insülin direncini etkileyen bir ilaç kullanmanızda iyi olur.

7 Temmuz 2022 21:07
sE
Soru Sahibi

Çok sağolun hocam hayırlı bayramlar saygılar

8 Temmuz 2022 09:17
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Sizin de bayramınız mübarek

8 Temmuz 2022 09:47
sE
Soru Sahibi

Hocam merhaba saygılar Hocam yaklaşık 1 aydan beri sağ ayak başparmağı da yere basınca hafif uyuşma oluyor sanki içi su toplamış gibi ama baktığımda su toplama vs yok.İnternetten baktığımda diyabetik nöropati olabilir diyor.Benim Ha1c 7 çıkmıştı açlık şekerim 135 çıkıyor sizce bu şeker düzeyleri diyabetik nöropati yaparmı istirahat halinde uyuşmuyor sadece basınca hafif uyuşma oluyor.İşyerinde giydiğim çelik burunlu iş ayakkabısı ayaklarımı çok rahatsız ediyor yıllardan beri acaba bunun bir sonucu olurmu

10 Eylül 2022 11:39
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Diyabetik nöropati genellikle şeker yaşı 10 yılı geçtikten sonra başlar ve şikayet hareketle basma ile ilişkili değildir. İş ayakkabısı ile ilişkili olma ihtimali daha yüksek.

10 Eylül 2022 15:06
sE
Soru Sahibi

Çok sağolun hocam o zaman ben bir ortopedi uzmanına göstereyim ayağımı

10 Eylül 2022 16:11
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Daha uygun gibi

10 Eylül 2022 17:19
sE
Soru Sahibi

Çok sağolun iyi ki varsınız saygılar selamlar

10 Eylül 2022 17:21
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun

10 Eylül 2022 17:23
sE
Soru Sahibi

Hocam merhaba daha önce size kabızlık ve dışkılama zorluğum ve Kr anal fissür üm ile ilgili yazmıştım.Dün bir başka g.cerrah uzmanına göründüm.Fissürümün olmadğını geçmiş olabileceğini söyledi.Siz fonksiyonel Kr kabızlık diye yazmıştınız fissürüm geçtiğine göre dediğiniz gibi fonksiyonel kabızlık yaşıyorum yıllardan beri demekki bu şikayeti fissür yapmıyormuş onu anladım.muayene olduğum g.cerrah Dr yaşım gereği endoskopi ve kolonoskopi yaptırırsam iyi olacağını söyledi.Yaşım 47. Acelesi varmıdır.Acıbadem tss var .Sizde geçerli sanırım.Uygun bir zamanda size gelmek istiyorum.iyi akşamlar

28 Eylül 2022 22:06
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun 45 yaş kalın bağırsak polip-kanser takibi başlangıç yaşıdır ve taramaya kolonoskopi ile başlanır. Uygun zamanınızda beklerim.

29 Eylül 2022 00:10
sE
Soru Sahibi

Çok sağolun hocam enbyakın zamanda görüşmek üzere

29 Eylül 2022 06:45
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İnşallah

29 Eylül 2022 18:59