EM
Soru Sahibi
17 Ocak 2021 00:04

Kabızlık 9

Merhaba hocam 9 aydır büyük abdestle çıkamıyorum sürekli kabızlık hali var ilk aylarda kendimi çok zorlandığım için anal bölgem hasar gördü ve sanırsam basura kadar gitti ufak et parçaları çıkmaya başladı sürekli dışkıda kan oluyor ve bitki çayları diğer ilaçları kullanmama rağmen kabızlık hali geçmedi genel cerrahiye gittim ve Kolonoskopi istediler bayan doktor bulamadığımız içim yaptıramadık ultrasona girdik birşey çıkmadı ama doktor strese bağlı dedi. Fakat 9 aydır geçmedi ben şuan hamileyim tekrar genel cerrahiye gitsem Kolonoskopi yaparlarmı ne yapmam gerekiyor teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Gec cevap verdiğim için kusuruma bakmayın gecmiş olsun..sizin gibi genc hastalarda kolonokopıye yönelmek anlamlı sonuclar vermiyor çünkü genelde barsak alışkalıklarınız yedikleriniz içtiginiz su miktarı stres durumunuz kabızlığınızı tetikliyor ve kabız kaldıkca ve ıkındıkca anal kanalda yırtık ve hemoroid sık ortaya cıkıyor..yapmanız gereken bol su içip hergün yemeklerinizi takıben tuvalete oturup ıkınmadan beklemek ve bir hafta sonra bunun artık her yemek yemenizi takiben kendi kendine büyük abdestinizin gelme hissinin gelmesini sağlamanız gerekiyor..gebelik durumu kabızlığınızı daha da zorlayacak ve doğum esnasında da hemoroidleriniz büyüyecek sıcak suya oturarak anal bölgenizi rahatlatmanız gerekecektir..

19 Mart 2021 11:46