GT
Soru Sahibi
18 Eylül 2021 11:30

İstem dışı diş çene ve boyun kasılması

Özge hocam merhaba. Yaşım 34. Toplamda 10 yıldır ( aralıklı zaman dilimlerinde ) sosyal anksiyete ,yaygın anksiyete bozukluğu ve fibromiyalji rahatsızlıklarım nedeniyle antidepresan ilaçlar kullandım haala da kullanıyorum. İlk olarak özel psikiyatri hekimimin verdiği 3 yıl 40 mg Paxil-30 mg Remeron kullandım 20-25 kg aldım. Aradan 2 yıl geçtikten sonra depresyon için 1,5 yıl Efexor 150 mg -Cedrina 100 mg kullandım . Son 2 yıldır da diğer ilaçlar çok kilo yaptığı için devlet hastanesinde psikiyatristin yazdıği 100 mg Lustral 2x1 , Laroxyl 25 mg 1x1 ve Dideral yarım tablet kullanıyorum. Son 2 yıldır inanılmaz gece ve gündüz diş sıkmalarım ,istem dışı çene ,boğaz ve göğüs kasılmalarım oluyor ve buna engel olamıyorum. Konuşurken de kelimeler sanki ağzımda bloklanıp zor çıkıyor. Başımda, şakalarımda ve yüz kaslarımda ağrı hissediyorum. Bunu defalarca Lustrali veren doktora söylememe rağmen meslek hayatı boyunca böyle bir bulguya rastlamadığını söyledi. Nöroloji hekimi de bu durumun psikiyatrik kaynaklı olduğunu söylemekte. Bu durumun nedenleri kullandigim ilaçlardan olabilir mi? İlaç prospektüslerinde de yan etki olarak bruksizm ve diş gıcırdatma olabileceği yazıyor. Kullandığım ilaçların içinde en iyi olduğum dönem Paxil ve Remeron dönemiydi ama aşırı iştah açıyor. Ayrica antidepresanlarla aldigim kiloları topomax kullanarak verebilir miyim? Bazı psikiyatri ilaçlarınin yaninda bu ilaç veriliyormus. Konuyla ilgili değerli bilgilerinizi rica edebilirsem çok sevinirim. Saygılarımla selamlıyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Özge Kiremitçi Özer
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba. Diş sıkma-gıcırdatma problemi antidepresanların belli grupları da dahil olmak üzere bazı ilaçlarda yan etki olarak görülebilmekte ve dirençli de olabilmekte. Tedavinizin ne şekilde devam edeceğiyle ilgili ise, sizi bire bir değerlendirmeden bu tür bir platformda öneride bulunmam uygun olmayacaktır. Geçmiş olsun.

20 Eylül 2021 12:50