BY
Soru Sahibi
29 Ağustos 2021 13:19

Işın Tedavisi Sonrasi Gırtlakta Ödem

Hocam merhaba. Babam 4 yıl önce gırtlak kanseri ameliyatı oldu. Ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra 1 aylık ışın tedavisi aldı. Işın tedavisinden sonra gırtlağında ödem oluştu. 3-5 ayda geçer dediler fakat 4 yıldır devam etmekte. 4 yıldır ciddi nefes alma sorunu yaşıyor ve geceleri çoğu zaman uyuyamıyor. Aynı zamanda KOAH hastasıdır. Ödem zaman zaman gırtlağın tamamına yakınını kaplayacak duruma gelmektedir. 4 yıl önce başladığı kortizona devam etmektedir. Kortizonu bıraktığı zaman tamamen ödem kaplamaktadır. Hava alacak cok küçük bir boşluk kalmaktadır. Nadir olarak ödem inmekte ama kısa sürede tekrar büyümektedir. Ödemin arka tarafındaki ses tellerinden birinin hareket etmediği belirtildi. Ameliyatla ödem alındığı zaman yemek yediğinde akciğerlere yemek artığı  gitme ve zaturre olma ihtimalinden bahsedildi. Ayrıca ödem ameliyatla alınsa bile ödemin tekrarlayabileceğinden bahsedildi. Hocam, ödemi ortadan kaldırmak ve rahat nefes almasını sağlamak nasıl mümkün olabilir. Ayrıca tavsiyeleriniz var mıdır. Çok teşekkur ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Hastayı görüp değerlendirmek gerekir. Radyoterapi yapan doktorunuzla görüşünüz. Bu kadar ağır ödem çok nadir görülen bir durumdur. Kortizon bu kadar uzun süre kullanılması yan etkisi nedeniyle pek önerilmez. Nefes darlığı bu kadar ciddi ise trakeostomi düşünülebilir. Ama buna doktorunuzla birlikte hasta değerlendirme sonucu karar verilmesi gerekir. İyi günler

30 Ağustos 2021 21:53
BY
Soru Sahibi

Hocam, cevabınız için çok teşekkür ederim. İyi günler.

30 Ağustos 2021 22:26
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

.

31 Ağustos 2021 12:20