ÇA
Soru Sahibi
11 Haziran 2021 15:33

İnvaziv ürotelyal karsinom

Sayın hocam vakit bulup cevaplama şansınız olursa bizi sevindirirsiniz. Sol nefroüreterektomi operasyonu sonrası çıkan patolojik sonuç invaziv ürotelyal karsinom. Peripelvik yağ dokusuna invaze. Pet sonucuna göre süreç nasıl devam etmeli sizce hocam? Sağlıklı ve başarılı günler dilerim. F-18 FDG TÜM VÜCUT PET/BT (Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografi) TANI/ÖN TANI ve ENDİKASYON (ICD-10 Kodu): C-64 Böbrek Tm tanısı alan hastada evreleme amaçlı TEKNİK PROSEDÜR ve GÖRÜNTÜLEME PROTOKOLÜ: Tarayıcı Modeli: GE Healthcare Discovery PET/CT 690 Radyofarmasötik: F-18 Fluorodeoksiglukoz (FDG) Çekim kapsama alanı: kafa tabanı-üst uyluk Yatak sayısı/süre: 8/2 dk Kilo: 90 kg Boy: 180 cm Açlık süresi: 6 saat Glukoz düzeyi : 102 mg/dL Enjeksiyon ****ğ kol Farmakolojik müdahele: 50 ml oral kontrast BT özellikleri: Non-diagnostik- IV kontrastsız, oral kontrastlı ve düşük mA; kesit kalınlığı 2.5 mm Rapor **** adet PET/BT görüntü CD/DVD'si 1 adet lezyon bölgelerinin renkli görüntüleriGörüntü kalitesi: İyi Enjeksiyon saati: Çekim saati: Radyofarmasötik dozu: 8.63 mCi 14:12 15:09 BULGULAR: Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir. Akciğer parankim sahalarında ve mediastinel lenfatik istasyonlarda patolojik düzeyde FDG birikimi gösteren herhangi bir lezyon gözlenmedi. Abdominopelvik bölgede sol böbrek izlenmedi (opere). Operasyon lojunda hafif artmış FDG tutulumları izlendi. Anorektal bölgede fokal artmış FDG tutulumu (****) izlendi. Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmadı. İskelet sisteminin inceleme alanına giren kesitlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümündedir. SONUÇ ve YORUM: · Sol böbrek operasyon lojunda artmış metabolizmalar izlendi (geçirilmiş operasyona sekonder). · Anorektal bölgede fokal artmış metabolizma izlendi. Klinik değerlendirme önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ahmet Bey geçmiş olsun. Bu aşamada klinik değerlendirme ve patoloji sonucunun değerlendirmesi sonucu adjuvan tedavi ihtiyacı belirlenmemli. Tıbbi Onkoloji bölümüne başvurmanız uygun olur. Sağlıklı günler

11 Haziran 2021 15:52