Yd
Soru Sahibi
16 Nisan 2021 08:48

inmemis testis

hocam merhaba, oglum 6 aylikken sol inmemiş testis ameliyati oldu. ameliyattan önceki usg de sağ testis boyutu 17x13x8 sol testis boyutu 15x10x7 sol testis hafif heterojen dır. bilateral testis ici anteriovenoz akim muspettir sağda kanlanma sola oranla daha belirgindir. ameliyati yapan doktor indirilen testisin hafif yumuşak oldugunu ve kanlanmasinin sağa oranla biraz daha az olduğunu söyledi. hocam bundan sonra o testisin buyumesi ve canlılığı nasıl olur. ilerde sperm ve hormon üretir mi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Doğa Yıldırım, öncelikle geçmiş olsun diyorum. İndirilen testisin şu anki boyutları, kanlanmasi çok önemli. Onlar iyi ise o testisin canlılığı ve hormon yapımı ileride de çok büyük bir ihtimalle normal olur. Sperm yapımı daha farklı bir ayrıntı. Sizinki gibi erken ameliyat edilenlerden iyi bir testiste onun da normal olmasını bekleriz ama şimdiden kesin bir şey söylenemez. Bunu söyleyebilmek ya da normal olmasını garantilemek için yapacak ekstra bir şey de yok. Sağlıklı günler dileğimle.

16 Nisan 2021 10:36